BALIKESİR’İN İLK JEOLOJİ FESTİVALİ OLAN “BALIKESİR JEOFEST 2022” PANEL, EĞİTİM, SERGİLEMELER VE KOZAK-AYVALIK ALAN GEZİLERİ İLE TAMAMLANDI

  • Kasım 14, 2022 - Kasım 15, 2022

Etkinlik Hakkında

“Balıkesir Jeofest 2022”, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği Koordinatörlüğünde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve İda Madra Jeoparkı Koordinatörlüğü işbirliği ile 14-15 Kasım 2022 tarihlerinde, Balıkesir Avlu Kongre Merkezi`nde düzenlendi.

İnsanlığa çok önemli fayda sağlayan jeoloji bilimini, zengin bir jeolojik mirasa sahip Balıkesir ilinin doğal ve kültürel değerlerini tanıtmak, deprem başta olmak üzere doğa kaynaklı afetlere karşı güvenli kent oluşturulması amacıyla toplumu bilgilendirmek için düzenlenen festivalde; “Geçmişte Oluşan Deprem İzleri Bize Ne Diyor?” isimli açılış sunumunun ardından “Doğa Kaynaklı Afetler ve İnsan” ile “Jeomirasın Yeniden Yorumlanması: İda Madra Jeoparkı” isimli iki adet panel gerçekleştirildi. Son olarak “Balıkesir İli’nin Jeolojisi ve Yeraltı Kaynakları” isimli bildiri sunularak, 15 Kasımdaki teorik bölüm soru-cevaplarla tamamlanmıştır.

16 Kasımdaki pratik bölüm ise İda Madra Jeoparkı Kozak Yaylası Tor Topoğrafyası İle Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’na (Badavut, Antik Taş Ocakları Ve Kleopatra Plajı) Bilimsel Ve Teknik Geziyle devam etmiştir.

Balıkesir’de ilk kez düzenlenen Jeoloji Festivalinde; jeoloji konulu ve İda Madra Jeoparkı ile ilgili fotoğraf sergileri, Mineral & Kayaç ve Fosil Sergisi, AFAD Balıkesir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Afet Farkındalık Eğitimi’de düzenlenmiştir.

Ayvalık Alan Başkalığı olarak panel, sunumlar ve Ayvalık’ta gerçekleştirilen alan gezilerine katılım göstererek; Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Sürecinde doğal ve kültürel miraslar bakımından bölgenin jeolojik-jeomorfolojik yapısı, İda-Madra Jeoparkı ve taş ocakları, mirası etkileyen doğal afetler konularında Yönetim Planı açısından önemli bilgiler elde edilmiştir.

Festivalin gerçekleşmesinde katkı ve desteği olan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: