YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA REHBER VE TURİZMCİ HAKAN DİNÇ İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Nisan 15, 2022 - Temmuz 23, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin On Sekizinci Konuğu; Rehber ve Tercüman Hakan DİNÇ

Anne tarafı Midilli, baba tarafı ise Girit mübadili olan Dinç’in 1924 doğumlu olan babası iki yaşındayken Ayvalık’a gelmiş, bu sebeple kendisi en genç ikinci kuşak mübadillerden birisi. 1967 Cunda doğumlu olan Dinç, İzmir’deki ilkokul öğreniminin ardından Ayvalık’ta ortaokulu tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Coğrafya Fakültesi Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanarak 1989’a kadar başkentte yaşadığını aktarıyor.

Görüşmemizde ilk konu çocukluğunu geçirdiği Cunda Adası’ndaki mübadil yaşamından ve küçük yaşlardan beri gözlemlediği sosyal çevresi oldu. Örneğin çocukluğunda sokakta karşılaştığı yüz kişiden neredeyse tamamının Rumca konuştuğunu, çok yaygın bir dil olduğunu belirten Dinç, sadece modern kelimelerin Türkçe kullanılır iken eski kelimelerin hemen hepsinin Rumca telaffuz edildiğini ifade etti.

 

Mübadele öncesi dönemden konuşarak devam ettiğimiz sohbette, şu ana kadar okuduğu kaynaklardan yola çıkarak Ayvalık’ın yerleşim tarihiyle ilgili bizimle önemli bilgiler paylaşmıştır. Cunda Adası’ndaki tepede Ayos Yannis Kilisesi’nin yanında konumlanan değirmenin aslında bir kule olduğunu ve bu yapının 1400lü yılların son çeyreğine tarihlenebileceğini ifade etmiştir. Ayvalık’ta ise 1500lerde Taksiyarhis Kilisesi’nin etrafında yerleşimin başladığını ve bu konumun güvenlik amacıyla seçilmiş olabileceğini belirtiyor.

1800lerde Kydonia adıyla, 1900lerde ise Aibali ya da Aivali adıyla anılan kentin, bölgedeki poyraz ve lodosun eksik olmamasından dolayı, Yunanca’da rüzgâr anlamına gelen Eolya kelimesiyle betimlenerek “Küçük Asya’nın Rüzgâr Kenti” olarak da anıldığını aktararak bizlere ‘Ayvalık’ isminin etimolojik kökeniyle ilgili bilgiler de sundu.

Ayvalık’ta yapılan yerel tarih araştırmalarına ve Ayvalık turizmine yaptığı katkılardan dolayı görüştüğümüz Hakan Dinç ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: