Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti

Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşaretiDr. Suzan KANTARCI SAVAŞ 'ın Anlatımıyla Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Süreci

Ayvalık Ticaret Odası, 2004 senesinde “Ayvalık Zeytinyağı” Coğrafi işareti için o zamanki ismi ile Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapmıştır ve 2006 senesinde tescil hakkına sahip olmuştur. Bu tescil ile bölge zeytin çeşidi olan Ayvalık zeytin çeşidini, ve bu zeytin çeşidinden elde edilen yağın korunması, üreticinin ve tüketicinin kaliteli zeytinyağına ulaşması, taklit ve tağşişinin önlenmesi amaçlanmıştır.

Ayvalık Ticaret Odası ilk önce coğrafi işaretleme sürecini iyileştirmek için Ayvalık Ticaret Odası Zeytinyağı Laboratuvarını kurmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda, 01.07.2011-17.07.2012 tarihleri arasında Sn. Ümmühan Tibet tarafından Natürel  Zeytinyağının Duyusal Özelliklerinin Tespiti için Tadımcı Yetiştirme Eğitimi düzenlenmiştir ve tadım paneli eğitilmiştir. Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC) standartlarına uygun olarak seçilmiş 25 Uzman Tadımcı ile 02.07.2012 tarihinde faaliyetine başlayan bir laboratuvar kurulmuştur.

Bu laboratuvar 2012 senesinden beri TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının yeterliliği standardına  uygun şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. 14.03.2014 tarihinde Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilerek Türkiye’nin TÜRKAK tarafından akredite edilmiş ilk zeytinyağı duyusal tadım laboratuvarı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca 2013 senesinden beri Uluslararası Zeytin Konseyi (COI )’nin ve İspanya Tarım Bakanlığı’nın yeterlilik sınavlarına girerek başarılı olmakta olup,  Uluslararası yeterliliğe sahip  laboratuvarlar arasında yerini  almaktadır.

Tadım panelinin panel liderliğini 2012 senesinden 2019 senesine kadar şahsen yürütmüş olmakla birlikte 2019 senesinden günümüze laboratuvarın sorumlusu ve panel lideri Yeşim Bayraktar’dır. “Ayvalık Zeytinyağı” Coğrafi İşareti’nin başvuran firmalara verilme aşamasında bu laboratuvar ülkemizde duyusal analiz alanında öncü bir laboratuvar olmakla birlikte coğrafi işaret sürecinin değerlendirme sürecinde önemi çok büyüktür.

Tüm Sorularınız, Görüşleriniz ve Önerileriniz İçin Bize Ulaşın.

error: