Zeytin Toplama

Ege bölgesinde sofralık yeşil zeytin Ekim ayından itibaren toplanmaya başlanır. Bu tür zeytinin hasar görmemesi için elle toplanması önemlidir. Toplanan yeşil zeytinler vakit kaybetmeden işlenecekleri imalathanelere gönderilir.

Ege Bölgesi’nde yakın bir zamana kadar Aralık ayı içinde kararan zeytinler erkek işçiler tarafından sırıklarla ağaçtan düşürülür ve kadın işçiler tarafından yerden toplanırdı. Bu zeytinlerden ise sofralık yağ elde edilirdi. Kararıp kendiliğinden ağaçtan düşen zeytinler de toplanır ve çuvallara konurdu. Bu zeytinlere dip zeytin adı verilir ve asit derecesi yüksek olduğundan sabunluk ya da rafinelik zeytinyağı elde edilmesinde kullanılırdı.

Günümüzde zeytin üreticisi mümkün olduğunca sırıkla ürün toplamaktan vazgeçmiştir. Sırık ağacın dallarında yaralar açar ve taze filizleri kırar. Ağacın bir sonraki yıl daha az ürün vermesine ya da hiç vermemesine neden olur. Son yıllarda ağaçtaki zeytini toplamak için mekanik zeytin silkme makinaları kullanılmaktadır.

Dalları sarsma, silkeleme ve tarama yoluyla çalışan makineler dallara ve filizlere zarar vermez. Makineyle zeytin toplama işi zeytin pembeleştiği zaman hatta yeşilken, toplama yolunu açmıştır. Üretilen zeytinyağında tat ve aroma farklılıkları oluşur. Böylece tüketiciye çeşitli ürün sunma olanağı ortaya çıkar.

Tüm Sorularınız, Görüşleriniz ve Önerileriniz İçin Bize Ulaşın.

error: