16. ULUSLARARASI ZEYTİN HASAT FESTİVALİ KAPSAMINDA “UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ YOLUNDA AYVALIK” ADLI PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Ekim 30, 2021

Etkinlik Hakkında

16.Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali kapsamında “UNESCO Dünya Mirası Listesi Yolunda Ayvalık” paneli planlanarak, içerik, konuşmacılar, ulaşım, konaklama gibi konularda hazırlık yapılmış ve panel günü organize edilerek etkinliğin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Serhan Ada ‘nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelin konuşmacıları: Ayvalık üzerine araştırmalar yapan Sanat Tarihçi Dr.Berrin Akın, Balıkesir Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İda Madra Jeoparkı Koordinatörü Prof.Dr.Abdullah Soykan ile Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Ayvalık Alan Başkanlığı Koordinatörü Yaşagül Ekinci olmuşlardır.

Panelistler Ayvalık’ın tarihsel ve kültürel geçmişi üzerinden zeytin üretimi, bu üretimin mekânsal ve sosyal yansımalarından yola çıkarak endüstriyel yapıların üretilmesi, sokak ve cadde yaşamını şekillendirmesi, anıt ağaçların ve envanterleme çalışmalarının örnekleri, kültürel ve sanatsal alanlardaki yansımaları ekseninde UNESCO Dünya Mirası Sürecine entegrasyonu ve kurumsal ilişkiler üzerinden görüşlerini bildirmişlerdir. Sunumların ardından katılımcıların soru cevapları panel kapsamında tartışılmış ve süreç hakkında genel bilgiler de paylaşılmıştır.

Kitaba buradaki linkten ulaşabilirsiniz: http://www.yillarinicindenayvalik.com

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: