26 KASIM; UNESCO DÜNYA ZEYTİN AĞACI GÜNÜ

  • Kasım 26, 2022

Etkinlik Hakkında

“Ulu zeytin ağacı, barış ağacı,

Gelecek mi bugünden çok daha kutsal olacağın, saygı duyulacağın bir gün?

Arkadaşlarımıza sunacağız yapraklarını sonra,

Ayaklarının dibinde diz çöküp,

Tütsüler yakacağız senin için.

Saracaksın şehirleri, köyleri,

Biz mutlu olacağız;

Savaş bitecek ”

“Cezayirli sosyolog ve şair Youcef Sebti’nin şiiri ile Dünyaya seslenen UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, günün önemini ‘’Bugün bizlere zeytin ağacı, vaat ettiği barış için çalışma fırsatını sunuyor” şeklinde açıklamıştır: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000383770_eng

UNESCO Genel Konferansı 2019 yılında, sembolize ettiği; açıklık ve iletişim ihtiyacı ile halklar arasındaki uyum ve doğayla uyum sebebi ile bu ağacın adına bir gün tahsis etti ve 26 Kasım’ı Dünya Zeytin Ağacı Günü olarak ilan etti. 2020’den bu yana Dünya Zeytin Ağacı Günü’nü ve bu simgesel ağaçta somutlaşan barış, bilgelik ve umut değerlerini kutluyoruz. Bu efsanevi ağaç, mitolojide ve kutsal metinlerde vurgulanmış ve Akdeniz’in dört bir yanındaki şairlerin, ressamların ve sanatçıların hayal gücünü beslemiştir. Bu ağaç bize aynı zamanda, atalardan kalma ancak artık tüm dünyada sevilen yemeklere lezzet katan ve çoğul mutfak geleneğinin temeli olan zeytinyağını da vermiştir.

https://www.unesco.org/en/days/world-olive-tree

Bu nedenle zeytin ağacı, insanlığa binlerce yıldır eşlik eden, özlemlerini ve umutlarını somutlaştıran evrensel bir ağaçtır; çünkü efsanevi uzun ömürlülüğü ve dayanıklılığıyla, dar görüşlü bencilliğin ötesine uzanır: Bir zeytin ağacı dikmek ve meyvesini yemek gerçekten de bir paylaşım ve değiş-tokuş biçimidir.

Kuşkusuz bu nedenlerden dolayı zeytin ağacı, en azından antik çağlardan beri evrensel bir barış sembolü olagelmiştir.

Bizler de geçtiğimiz Cumartesi günü Alibey/Cunda Adasında zeytin ağacı dikimi yaparak, Dünya Zeytin Ağacı Gününde; 1923 yılında Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi’nde doğup büyüdükleri topraklardan ayrılarak yeni hayatlar kuran Ege’nin iki yakasındaki tüm Mübadilleri andık.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: