ASKEV SERA’DA “CEVAT ÇAPAN İLE EĞİTİM DURAKLARI: DARICA, MÜBADELE VE ÇOCUKLUK” ADLI SÖYLEŞİYE KATILDIK

  • Haziran 6, 2023

Etkinlik Hakkında

2015 yılında başlayan çalışmalar sonucunda 2017 yılında Ergun Melin tarafından kurulan Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı (ASKEV; https://www.askev.org.tr ), Zafer Sokak’ta konumlanan vakfa ait yapıda kültür sanat etkinlikleri gerçekleştiriyor. ASKEV Sera’da katıldığımız “Cevat Çapan ile Eğitim Durakları: Darıca, Mübadele ve Çocukluk” temalı söyleşide edebiyat dünyasının önemli isimlerinden şair, çevirmen ve akademisyen Cevat Çapan, kendi çocukluk anılarını bir mübadil kasabası olan Darıca’dan başlatarak bizlere aktardı.

“Çapan’ın annesi Girit Hanya mübadili, babası ise Erzincan’ın Kemah ilçesinin Pekeriç köyünden. Babası gençliğinde Amerika hayali kurar ve uzun süren çabalar sonucunda Küba’ya ulaşarak orada iş kurup 24 yıl Küba’da yaşar. Türkiye’ye döndükten sonra Darıca’da annesi ile tanışıp evlenir. 1933 yılında Cevat Çapan Darıca’da dünyaya gelir, ilkokula burada eski bir Rum okulunda başlar. Annesi Girit mübadili olduğu için evde Rumca konuşulur fakat ‘Türkçesi bozulur’ gerekçesiyle Rumca öğrenemez. Darıca’daki eğitiminin ardından Robert Koleji’nde öğrenim görür. Edebiyat dünyasına adım attıktan sonra mübadil kimliğini unutmadan hem eserlerinde hem de akademik çalışmalarında bu kimliği yansıtır. Ayvalık’ta tanıştığı Girit mübadili olan ve Rumca’yı hem konuşup hem yazabilen yazar ve yerel tarih araştırmacısı Ahmet Yorulmaz ile birlikte Girit, Hanya’ya gitme fırsatı yakalar. Fakat Girit’te ailesinin yaşadığı çiftliğe dair bir emare bulamaz.”

İlki 2 Haziran günü gerçekleştirilen Cevat Çapan ile Eğitim Durakları söyleşi dizisi, Cumhuriyet tarihi, Türkiye eğitim sisteminin kurulması ve mübadil yaşamları hakkında birinci ağızdan hatıralarla bizlere bilgiler sundu.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: