AVRUPA MİRAS GÜNLERİ 2022 KAPSAMINDA AYVALIK BELEDİYESİ İLE ASKEV İŞBİRLİĞİNDE ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ ORKESTRASI KONSERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Ekim 8, 2022

Etkinlik Hakkında

Avrupa Miras Günleri, 3 Ekim 1985’te, İspanya, Granada’da Avrupa Konseyi Mimari Mirastan Sorumlu Avrupa Bakanları 2. Konferansı’nda Fransız Kültür Bakanı’nın, Fransa’da 1984 yılında başlatılan “Kapıları Açık Anıtlar (Monuments Open Doors)” tasarısının tüm Avrupa’ya yayılmasını önermesiyle ortaya çıkmıştır.

Her yıl bir tema belirlenerek, bu tema çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerle Avrupa Miras Günleri’ne katılım sağlanması, ülkemizin sahip olduğu kültürel mirasın korunmasına yönelik yaptığımız çalışmaların hem ulusal hem de uluslararası platformda tanıtımının yapılabilmesi, bu konuya verdiğimiz önemin ifade edilebilmesi için önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

“Avrupa Miras Günleri” ülkemizde ilk kez 2007 yılında Safranbolu’da düzenlenmiştir. Pandemi öncesinde son etkinlik ise 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde Kastamonu’da düzenlenen etkinliklere 2022 yılına kadar ara verilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütücülüğünde gerçekleştirilen Avrupa Miras Günleri 2022 etkinliğinde Ayvalık Belediyesi; Tüm dünyada ortak bir dille belirlenen “Sürdürülebilir Miras” teması adın altında ki etkinliğe “Zeytin Çekirdekleri Konseri ile ASKEV Evi’nin Tanıtımı” başlığıyla katılım sağlamıştır. 8 Ekim Cumartesi günü Ayvalık Sanat Kültür ve Eğitim Vafkı’na ait binada, Sera isimli salonda bir müzik dinletisi gerçekleştirilmiştir. Konser etkinliği aracılığı ile katılımcılara, Yön.Kur.Başkanı Lamia Müslim tarafından vakfın kendisi ve anıtsal nitelikte bir Ayvalık Evi olan vakıf evi hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur.

ASKEV : www.askev.org.tr

Zeytin Çekirdekleri : www.zeytincekirdekleri.org.tr

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: