AVUKAT BESEN SORAL İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Mayıs 8, 2023

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Yirmi Dokuzuncu Konuğu; Emekli Avukat ve Ayvalık Sevdalısı Besen Soral

Annesinin babası Bosna’dan göç etmiş ve Eşme’ye yerleşmişler. (Dedesi) Hamdi Bey tütüncülük öğrenince, ardından İzmir’e yerleşiyorlar. Babası Vefik Bartu 1928 yılı Ankara hukuk mezunu ve hakimlik yaptktan sonra emekliliğini Ayvalık’ta yaşayarak, 1970 yılında vefat etmiş. Her ikisi de hakim olan Talat & Vefik Bartu çiftinin kızı olan Besen Soral, 1938 yılı Ayvalık doğumlu. 1932 yılı hukuk mezunu olan annesi Talat (Açar) Bartu, Türkiye’nin ilk kadın hakimlerinden. Kendisi ise 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli devlet kadrolarında 30 yıl boyunca avukatlık yapıyor. 1994 yılında emekli olduktan sonra tam zamanlı Ayvalık’a yerleşen Soral, 1950lerin Ayvalık’ına olan aşkı ile kendisini hep buralı hissediyor.

Besen Soral o yıllarda 11-12 yaşlarında imiş ve Besen Hanım’ın ailesiyle Dr. Fazıl Doğan ailesi çok iyi görüşüyorlarmış. Çocukluğunun Dr. Fazıl Doğan’ın evinde geçtiğini özellikle vurguluyor. Örneğin kendi anlatımıyla şöyle açıklıyor “-Annemden gazoz parası isterdim. Fazıl (Doğan) Amca ondan önce davranır, sadece bana değil, hepimize gazoz paralarımızı verirdi.”

Çamlık’taki Manastır, Midilli’de kurulan ve Mübadele ile Ayvalık’a gelindiğinde de çalışmaya devam eden Çınarlı Vakfı’na ait imiş. O dönemde belediyenin geliri olmadığı için Dr. Fazıl Doğan’ın çabalarıyla bu manastır Belediyeye tahsis edilmiş ve odaları kiraya verilirmiş. Edindiğimiz bilgiler ile manastırın olası yerini belirledik.

Ayvalık’ın 1950-60lar dönemini ve günümüzde olmayan Çamlık Manastırı yapısı hakkında tüm ayrıntıları dinlediğimiz Besen Soral ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik. Emekleri, çalışmaları ve paylaşımları için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: