AYVALIK ADALARINDA, ENDÜSTRİ MİRASINI DESTEKLEYEN KÜLTÜREL VARLIKLAR İNCELENDİ

  • Ağustos 22, 2022

Etkinlik Hakkında

2015-2021 Edremit Körfezi Güney Sahası Yüzey Araştırmaları Tespit ve Belgelemeleri başlığıyla Adramytteion Kazı Ekibi tarafından yürütülen belgeleme çalışmalarının Ayvalık ayağında 22 ada üzerinde; 1 manastır, 15 şapel, 15 yel değirmeni, 2 deniz feneri, 2 tuzla ve dalyan ile 6 adet eski tarım ve hayvancılık teraslamaları Ayvalık kültürel miras envanterine kazandırılmış oldu. Şimdi bu varlıkların Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil işlemlerinin tamamlanması bekleniyor.

Bu çalışmalar sayesinde Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci çalışmalarının sadece 18.-19.yy ile sınırlı kalmaması; antik döneme tarihlenen yerleşimlerin ardından ortaçağa uzanan bir endüstri dönemi hakkında bilgi edinilmiş oldu. Buğday yetiştiriciliği amacıyla yapılan tarımsal teraslamalar, Ortunç Koyunun kuzeyinde yer alan yapay tuzla gibi insan eliyle oluşturulan peyzajlar bizlere Ayvalık’taki endüstri mirasının; Ayvalık kent kıyısındaki endüstriyel yapılaşmadan çok daha öncesine uzandığını gösterirken aynı zamanda bu çalışmalar kapsamında bir çok varlığın koruma altına alınması da gerçekleştirilmiş oldu.

5 gün süren turda; 1.gün Dr.Öğr.Üy.Murat Özgen başkanlığında ki çalışma ekibi ve Ayvalık Alan Başkanlığı ile Belediye Başkanı Mesut Ergin’in bulunduğu gezide Çıplak Adasında deniz feneri, antik kent kalıntıları ve 19.yy şapel ve yapı izleri ile Güneş Adasında bulunan deniz feneri ve şapel incelenmiştir. 2.gün Koruma Kurulu üyeleri ile yapılan incelemelerin ardından 3.günde Agia Paraskevi Manastırı ziyareti, Pınar Adasında sarnıç, su kuyusu, şapel izleri ve devşirme yapıların tespit çalışmaları tamamlanmış, 3.gün Balık Adasında bulunan endüstriyel peyzaj elemanı olarak yapay tuzla incelenmiş ve Hasır Adasındaki şapelin kalıntıları görülmüştür. Son gün ise Çiçek Adasındaki şapel kalıntıları incelenmiş, tarımsal teraslar hakkına bilgi alınmış, Yumurta Adasındaki Bizans Dönemi tahkimat duvarlarıyla ilgili bilgi alınmıştır. Güvercin Adasındaki Agios Georgios To Psifi Manastırına ait şapel, ana bina ve sarnıç yerinde incelenmiştir.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: