AYVALIK ALAN BAŞKANLIĞI OLARAK, SERBEST ARAŞTIRMACI VE YARI ZAMANLI ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLAN SEDA NANİÇ ZEYBEK’TEN PORTO ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN PROGRAMLANAN YAZ OKULU DENEYİMİNİ DİNLEDİK

  • Eylül 2, 2022 - Ağustos 2, 2022

Etkinlik Hakkında

17-23 Temmuz 2022 tarihinde Porto Üniversitesi tarafından hazırlanan “International Heritage Summer School 2022” programı, peyzajın gözlemlenmesi, yorumlanması ve metodolojik olarak kaydedilmesine yönelik teorik katkıları birleştiren bir laboratuvar öğrenme deneyimidir. Portekiz’deki Douro Bölgesi, multidisipliner bir yaklaşıma izin veren çok sayıda sorunla işaretlenmiş bir bölgedir. Bu sebeple, 2022 yılında, Douro Bölgesi çalışma alanı olarak seçilmiştir.

UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne, 2001 yılında III., IV. ve V. Kriterlerle, “Alto Douro Wine Region” adıyla kaydedilen bu alan, yaklaşık 2.000 yıldır Alto Douro bölgesindeki geleneksel toprak sahipleri tarafından üretilen Porto şarabının üretim alanı olması sebebiyle koruma altına alınmıştır. Zeybek’in ifadesine göre, Douro Vadisi, jeolojik yapısı sebebiyle de koruma altındadır. Bölgenin jeolojik yapısını oluşturan “Şist Taşı (Kiltaşı)”, güneşi emme ve dışa yansıtma özelliğine sahip olduğundan, üzümlerin ihtiyacı olan sıcaklığı almalarını ve tatlanmalarını sağlamaktadır. 18. yüzyıldan beri ana ürünü olan Porto Şarabı kalitesiyle dünyaca ünlü olan bölge, bu uzun bağcılık geleneği, teknolojik, sosyal ve ekonomik evrimini yansıtan olağanüstü güzellikte bir kültürel peyzaj üretmiştir.

https://whc.unesco.org/en/list/1046/

Yaz okulu katılımcıları, bu alanda, peyzaj analizi yaparak, Alan Yönetimi Planında yansıtılması gereken problemlerin tespitine yardımcı olacak formlar doldurmuşlar ve raporlamışlardır. Zeybek’in tespitlerine göre bu dünya miras alanının zayıf yönleri, bölgede genç nüfusun olmaması ve yerel farkındalığın az olmasından ötürü mirasın yeterince sahiplenilmemesidir. Alanda birçok müze kurulmasına rağmen yerelin bu müzelerin içeriğinden haberdar olmaması aidiyet problemi yaratmaktadır.

Ayvalık Alan Yönetimi Planı hazırlanırken incelenmesi gereken hususlara örnek teşkil edecek bir deneyimi bizlere aktaran Seda Naniç Zeybek’e, emeği, çalışmaları ve paylaşımı için çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: