AYVALIK BAPTİST KİLİSESİ PAPAZI JARED RAKER İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Mart 24, 2023

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Yirmi Yedinci Konuğu; Ayvalık Baptist Kilisesi Papazı Jared Raker

Ayvalık Baptist Kilisesi, Baptist Toplulukları Derneği’ne bağlı yerel bir kilisedir. Topluluk kendini ifade ederken herhangi bir yabancı yönetim merkezi, belli kültür değerleri, gelenekleri veya İncil’de bulunan ilkelerin dışında hiç bir şeye bağlı olmadığını belirtiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yasalarının yetkisi altında olan kilise, üyeleri yerel veya yabancı olsun, Türkçe dilinde ibadet eden ve yerel önderler tarafından yönetilen bir topluluk anlayışına göre hizmet sunmakta.

 

1923 yılında Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi öncesinde Ayvalık’ta çok büyük oranda Hıristiyan Rumların yaşadığını biliyoruz. Bu döneme ait nüfus kayıtları ile Ortodoks Hıristiyan cemaatinin ortaya koydukları anıtsal dini yapılar bu dönemin ortaya koyduğu mirasın en önemli kanıtlarıdır. Günümüzde ise yalnızca Ayvalık değil körfez bölgesinden Bergama’ya kadar geniş bir çevreden cemaati olan Ayvalık Baptist Kilisesi kapılarını herkese açmış durumda, merak edilen konuları görüşmek üzere dernek binasında herkesi kabul ediyorlar.

Papaz Jared Raker, 2016 yılında körfez bölgesinde gönüllü kilise hizmetlerinde yer almak amacıyla İzmir’den, Ayvalık’a gelmiş. Doğal ve kültürel yapısı ile çok beğendiği kentin dini mirasının zenginliğinden bahsettikten sonra bizlere dernek hakkında detaylı bilgiler sundu. Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giriş süreci hakkında verdiğimiz bilgilendirme ardından çalışmalarımız kapsamında değerlendirme toplantısı gerçekleşirdik. Bu bağlamda öğrendiğimiz en önemli bilgiler; Kilise cemaatinin yalnızca Baptistlerden oluşmadığı, Pazar günleri sadece Türkçe ibadet edildiği, dernekler masasına bağlı kurumun tüm bilgilendirme broşürlerinin, kitap ve kaynak arşivinin Türkçe kaynaklardan oluşmasıdır.

2016 yılından günümüze Ayvalık’ta bulunan Papaz Jared Raker ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik. Emekleri, çalışmaları ve paylaşımları için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: