AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI MESUT ERGİN VE AYVALIK ALAN BAŞKANLIĞI EKİBİ, 2015 YILINDAN BU YANA EDREMİT KÖRFEZİ SAHASINDA DR. ÖĞR. ÜYESİ H. MURAT ÖZGEN BAŞKANLIĞINDA YÜRÜTÜLEN YÜZEY ARAŞTIRMASI ÇALIŞMALARININ SON SENELERDE AYVALIK SAHASINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ YENİ TESPİTLER HAKKINDA SAHADA İNCELEMELERDE BULUNDU

  • Ağustos 21, 2022

Etkinlik Hakkında

Adaların antik dönem kullanım izleri ve 19. yy Osmanlı Dönemi sivil mimari örnekleri özelinde Çıplak Ada ve Güneş Adası’nda araştırma ekibinden Dr. Öğr. Üyesi H.Murat Özgen, Prof. Dr. M. Rıfat Akbulut, Doç. Dr. Serap Alper, Dr. Öğr.Üyesi Figen Erdoğdu ve arkeoloji bölümü lisansüstü öğrencileri Cansu Kurtar ve Bedri Mustafa ile Ayvalık Alan Başkanlığı’ndan; Arkeolog Birgül Özçam Namlı, Tarihçi Naz Öykü Güren ve Mimar Fatih Kurunaz ile birlikte inceleme gezisine katılan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, örnek alınması umut edilen bir davranışla tüm incelemelere bizzat katılarak ekibin tespit ettiği yapılar ve arkeolojik alanlar hakkında bilgi aldı.

Adramytteion Kazı Ekibinin son yıllardaki tespitlerine göre, Ayvalık sahasında daha önce bilinmeyen 13 arkeolojik alan ve 28 Osmanlı Dönemi sivil mimari örneği yapı bulunmaktadır. Bu örnekler yanı sıra bilinen fakat tescilli olmayan örneklerin de belgelenerek dahil edildiği somut kültür envanteri çalışmasıyla, Ayvalık sahasında Antik Dönem ve Osmanlı Dönemi kullanımı ilgisinde anıt ve arkeolojik alan tescili 4 kat artmaktadır. Edremit Körfezi Güney Sahasında yapılan çalışmalarla elde edilen veriler ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Sürecinde ki tarihleme ve kronolojik sürece önemli katkılar elde edilmiştir. Bu sebeple Ayvalık ve Alibey kentsel sit alanları dışında ki çevreden elde edilen arkeolojik ve sivil mimarlık verileri ile Ayvalık’ın endüstriyel miras süreci arasında dolaylı bir bağlantı kurulabilmektedir.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: