AYVALIK BELEDİYESİ TARAFINDAN BAŞLATILAN YEL DEĞİRMENLERİ ARKEOLOJİK KAZI ALANI ZİYARET EDİLDİ

  • Ekim 27, 2021

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Alan Başkanlığı Ekibi Olarak Yel Değirmenleri Kazı Sahasında Yerinde İncelemelerde Bulunduk

Sakarya Mahallesi ’nde 3 adet, Kazım Karabekir Mahallesi ’nde 6 adet olmak üzere yer tespitleri daha önce gerçekleştirilmiş olan yel değirmenlerinin temel kazısı çalışmaları Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayıyla Balıkesir Müze Müdürlüğü’nün denetiminde Ayvalık Belediyesi tarafından yürütülmektedir.

14 Eylül 2021 tarihinde Sakarya Mahallesi ‘nde 3 farklı alanda başlatılan kazı çalışmalarında 2 aylık süreçte elde edilen verilere göre; 1. yapıda iç mekanda zemin kotuna inilmiş, dış cephelerde kullanım amacı belirlenemeyen bitişik yapı duvarlarına rastlanmış olarak kazısı devam etmektedir. 2. yapıda iç ve dış alanlarda zeminlere ulaşılmış olup kazısı tamamlanmıştır. 3. yapıda ise zemin kotuna inilerek, yapıya bitişik olan müştemilat duvarları ve podima zemin kaplamasına ulaşılmıştır.

Kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek rölöve (Mevcut durum) alımları ve ölçümlerinin ardından yapıların restitüsyon (Özgün durum) projeleri hazırlanacaktır. Yapıların sonraki süreciyle ilgili kararlar ise bu projelerin tamamlanmasından ve incelenmesinden sonra netlik kazanabilecektir.

UNESCO Dünya Mirası Adayı olan Ayvalık için yürütülen Dünya Mirası Başvuru Dosyası sürecinde yel değirmenleri kazısından elde edilecek bulgular ve veriler çok önemlidir. 2017 yılında Endüstriyel Peyzaj bağlamında geçici listeye alınan Ayvalık için endüstriyel üretimin en önemli alanlarından birisi olan yel değirmenleri, zeytin ve zeytine dayalı üretimin öncesinde başlayan ve 1900lere kadar devam eden endüstriyel mirasa dair önemli bilgiler sunacaktır. Bu sebeple adaylık sürecinde kazı çalışmalarının başlatılmış olması elde edilecek bilgiler göz önüne alındığında başvuru dosyasının şekillenmesine de destek olacaktır.

Kazı çalışmaları, Balıkesir Müze Müdürlüğü ‘nden iki uzman ve Ayvalık Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi ‘nde görev yapan Arkeolog Birgül ÖZÇAM NAMLI tarafından yürütülmektedir.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: