AYVALIK BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BİRİMİ YERELDE GÖRÜŞMELER SERİMİZİN BEŞİNCİ KONUĞU; MİMAR VE AKADEMİSYEN VEDAT ZEKİ TOKYAY

  • Ağustos 10, 2021

Etkinlik Hakkında

1954 Merzifon doğumlu olan TOKYAY, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu ve yılın büyük bölümünde Ayvalık’ta yaşıyor.

Vedat Tokyay, lisans derecesini 1976 yılında, ODTÜ Mimarlık bölümünde tamamladı ve 1993 yılında Oran Mimarlık Ltd. Şirketini kurdu. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dersler verdi. 2000 yılında “Afet Bölgeleri için Taşınabilir Okul Yapıları”, 2004 yılında ise “Kemalpaşa Kültür Merkezi” projeleri Ağa Han Mimarlık Ödüllerine aday gösterilmiş. 2009 yılında tarihi dokuda yeni yapı yaklaşımı ile kendisi için Ayvalık Evi projesini gerçekleştirdi. “Ayvalık’ın Ana Kimliği Endüstri Kenti Olmasıdır” sloganı ile Ayvalık üzerine çalışmaları vardır. Ayvalık’ta tek bir bant üzerinde fabrikaların, konsoloslukların ve kamu yapılarının yer almasını kentin farklı bir değeri olarak kabul ediyor. Geçmiş dönemlerde yel değirmenlerinin çok fazla sayıda olmasını buğdayın bölge için önemli olmasına bağlıyor. Yapıların cephelerinde bulunan süsleme programlarının o yapının işlevi hakkında bilgi verdiğini belirtiyor. Ayvalık Evlerinin işlev bakımından Norveç’in Bergen evleri ve Fransa’nın Colmar şehrindeki konutlarıyla kıyaslamasını yapıyor. Deniz ile halkın kopuk olmasını büyük bir sorun olarak görüyor ve bu sorunun çözümü açısından kentsel planlama ve mimari disiplinlerin işbirliğinin önemini vurguluyor. Sefa Çamlık bölgesindeki morfolojik özelliklerden dolayı bulunan kot farklarını, Cumhuriyet Meydanı ile Sezai Ömer Madra Fabrikası arasında kalan kısımları; kentsel planlamalar ve mimari projeler ile Ayvalık için doğru yaklaşımlar üretebilecek önemli alanlar olarak yorumluyor.

2019 yılında “Ayvalık Kentini Özgün Kılan Mimari Özellikler “sunumunu gerçekleştiren Vedat TOKYAY ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimizi içeren keyifli bir görüşme gerçekleştirdik. Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: