AYVALIK BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BİRİMİ YERELDE GÖRÜŞMELER SERİMİZİN DOKUZUNCU KONUĞU; İNŞAAT MÜHENDİSİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR VE KOLEKSİYONER FARUK ERGELEN

  • Ekim 27, 2021

Etkinlik Hakkında

17 yıldır Ayvalık’ta yaşayan ve kent üzerine araştırmalar yapan Ergelen, kenti doğru yollardan hissederek adımlar atmanın, insanı “oralı” yapan ana unsurlardan bir tanesi olduğunu söylüyor. Bu sebeple Ayvalık’ı ve içindeki mirasları uzun soluklu araştırıp, arşivleyen ve bunları herkesle paylaşan bir hayat seçmesi onun yaşama bakışının bir yansıması.

Ergelen, zeytincilik ve yereldeki kültürel araştırmaların, yıllardır üzerine kafa yorduğu ve keyif aldığı işler olduğunu açıkladı. Özellikle insanların bir araya gelerek iyi işler çıkarmasını ve yaşadığımız kenti korumanın öneminden bahsetti. Müjdat Soylu ve Salim Kaptan ile bir araya geldiklerinde Ayvalık için bir şeyler yapma ihtiyacından dolayı “Yılların İçinden Ayvalık” çalışmasını hazırlamışlar. Kitabı, emek verdikleri ve keyif aldıkları bir çalışma olarak nitelendirdi.

Ergelen, kitapta yer alamayan ve yeni projelere imkân sağlayacak özellikle de Balıkesir, Ayvalık ve Kurtuluş Savaşı‘na ait birçok emtianın olduğundan ve kendisine ait olan bu arşivin uygun koşullar altında halk ve ilgililer ile buluşmasının gerekliliğinden bahsetmiştir. Çünkü ona göre bilgi paylaşıldıkça güzel!

Ayvalık’ta restore edilen binalardaki plansızlığın önemli bir sorun olduğunu, bununla alakalı kurallar ve kanunlar olmasına karşın yeterli düzeyde kontrollerin yapılmaması ve uygulanmamasının bu sorunun kaynaklarından önemli bir tanesi olduğunu dile getirdi. Ayvalık’taki korumacılıkla ilgili sorunların UNESCO Dünya Mirası Adaylığına zarar verebileceğini düşündüğünü özellikle vurgulamıştır.

Ayvalık ile ilgili büyük bir arşiv oluşturması, araştırmaları ve bu çalışmalarını Ayvalık’a kazandırması sebebiyle görüştüğümüz Faruk Ergelen ile Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Kitaba buradaki linkten ulaşabilirsiniz: http://www.yillarinicindenayvalik.com

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: