AYVALIK BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BİRİMİ YERELDE GÖRÜŞMELER SERİMİZİN DÖRDÜNCÜ KONUĞU; SANAT TARİHİ UZMANI BERRİN AKIN

  • Ağustos 4, 2021

Etkinlik Hakkında

1976 Ayvalık doğumlu olan Akın, lisansını Ankara Üniversitesi, yüksek lisans ve doktorasını Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde yapmıştır. Ayvalık onun için hem yaşam hem de çalışma alanı. Ayvalık ile ilgili lisans eğitiminden sonraki ilk çalışmayı, “Kentli Ayvalık” kitabı ile ortaya koymuş, sonraki süreçte akademik çerçevede yol alarak, Ayvalık üzerine Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini gerçekleştirilmiştir. Lisans tezi Ayvalık Kiliseleri, yüksek lisans tezi Ayvalık Evleri ve doktora tezi “Osmanlı’nın Son Dönemlerinde Ayvalık ve Yakın Çevresinde Endüstri ve Ticaret Yapılarıdır”. Tüm bu akademik çabalar, Ayvalık Kent Mimarisi ve 19.Yüzyıl tarihi ekseninde hala devam etmektedir.  Ayvalık üzerine birçok makale ve bildiri çalışması bulunmakta ve hala akademik mesainin büyük bölümünü Ayvalık’a ayırmaktadır.

Çalışmalarında yerleşimdeki mimari çeşitliliğe vurgu yapmakta ve Ayvalık Mimarisinin karakteristik özelliklerini, kent dokusunun mimari bileşenlerini, bu bileşenlerin karakteristik özelliklerini; yerleşimin, liman ve sanayi kenti kimliği ile bu kimliğin kent dokusuna yansımaları ortaya koymaya çalışan bir eksende ele almaktadır.

Ayvalık’ın geç oluşan bir kent olması ve kentsel gelişim ile endüstriyel mekanların oluşmasının aynı döneme denk gelmesi buraya özel bir “kentleşme ve mimari doku” yaratmış. Örneğin İzmir’de konut-endüstriyel yerleşim alanları birbirinden ayrışmış durumdayken burada iç içe geçmiş bir yapılanma var ve bu durum Ayvalık’ı özel kılıyor.  Yerleşimde mimari bir çeşitlilik ortaya koyuyor.

9-11 Haziran 2021 tarihlerinde Ayvalık’ta gerçekleştirilen TKB UNESCO Dünya Mirası ve Yerel Yönetimler eğitiminde bizlere destek olan, Ayvalık üzerine yaptığı birikimi, tamamlanmış 11, devam eden 2 makalesiyle ilgili çalışmalarını bizimle paylaşan Berrin AKIN ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimizi içeren keyifli bir görüşme gerçekleştirdik. Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: