AYVALIK BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BİRİMİ YERELDE GÖRÜŞMELER SERİMİZİN ONBİRİNCİ KONUĞU; ARAŞTIRMACI, YAZAR VE ARŞİVCİ TAYLAN KÖKEN

  • Aralık 2, 2021 - Mayıs 22, 2024

Etkinlik Hakkında

28 yıldır Ayvalık ile iç içe geçen bir hayatın etkisi olarak teknik bir eğitim almasına karşın tarih okumak, alan gezileri gerçekleştirmek, bunları doğru kaynaklar göstererek yazmak ve en önemlisi de paylaşmak Taylan Köken için çok önemli. Bunu kendisi gibi düşünen arkadaşları ile birlikte bir araya gelerek sohbetler ederek, tartışarak, doğru olana birlikte karar veriyorlar. “Bilgi Paylaşılmalıdır” mottosu ile tüm bu araştırmaları sanal ortamda ve yazılı, görsel olarak paylaşıyor. Sadece tarih ve arkeoloji değil kentin kültürel-sanatsal aktivitelerinde de yer alıyor ve çevre konularında duyarlı bir aktivist. İş hayatını 2010 yılında sonlandırarak Ayvalık’a yerleşmiş.
Konuk olduğumuz AYEV (Ayvalık Evi), Suat Şerifeken, Dr.Özkan Arıkantürk, Taylan Köken ve Lütfi Zafer Demirer ‘in dört kişi bir araya geldikleri, kendi imkanları ile Parmak Çeşme Sokakta bulunan binanın bahçe katını çalışma ofisine çeviren, ortak paydası Ayvalık sevdası olan kişilerin yarattığı bir oluşum. Kurdukları “Ayvada Yayınları” üzerinden kitaplarının baskılarını yaparak, kütüphanelerini zenginleştiriyorlar.
Taylan Köken “Bilgi Paylaşılmalıdır” mottosu üzerinden yaşadığı için tüm araştırmalarını ve çalışmalarını yazarak, fotoğraflayarak ve video çekerek sanal ortamda arşivlemiş ve paylaşmak adına; arkeodenemeler.blogspot.com, sosyodenemeler.blogspot.com ile youtube.com/c/TaylanKöken üzerinden yayınlıyor. Ayrıca Köken’e göre Dr. Fazıl Doğan Ayvalık için çok önemli bir şahıs. Emet’te başlayan çalışmaları Millî Mücadele’den sonra yerleştiği Ayvalık ‘ta devam etmiş; sosyal, ekonomik, kültürel kalkınmasında büyük emeği geçmiştir.
Ayvalık ve çevresinde tarih, arkeoloji, kültür alanlarında araştırmalar yapan ve bunları herkes ile paylaşarak özelliklede gençlerin eğitimini hedef alan Taylan Köken ile Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.
Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: