AYVALIK BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BİRİMİ YERELDE GÖRÜŞMELER SERİMİZİN ONİKİNCİ KONUĞU; İNŞAAT TEKNİSYENİ, TAŞ VE DUVAR USTASI MEHMET YAŞAR

  • Aralık 30, 2021 - Temmuz 23, 2024

Etkinlik Hakkında

Macaron Mahallesinde doğan, Sakarya’da büyüyen ve günümüzde Cunda’da yaşayan Mehmet Yaşar, taş ve duvar ustalığı olan mesleğinden büyük keyif alıyor. Usta-çırak eğitimi ile büyümesinin yanı sıra İzmir’de Teknik ve Mesleki lisesinde aldığı inşaat teknisyenliği eğitimi ile “Talebe Mehmet” lakabı ile anılıyor. Talebe Mehmet için Ayvalık’taki en önemli sorun tarihi dokudaki tescilli yapılara yapılan kötü müdahaleler ve bunların denetim sorunları. Burada yapılan tüm işlemlerin Ayvalık’a ait olan malzeme ve mimari detaylar ile yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Girit mübadili bir aileden gelen Yaşar, erken yaşta okuldan ayrılarak inşaatlarda çalışmaya başlar. Ancak mesleğini çok sever ve sonrasında İzmir’e giderek inşaat teknisyenliğinden mezun olarak işin hem alaylı hem de akademik ayağını gerçekleştirir. Böylece mesleğine olan ilgisi başka bir boyuta taşınırken, ustasından aldığı bilgiyle okulda evrimleşen, okuldaki bilgiyi ustalığına aktarabilen biri olarak günümüze değin çalışmaya devam eder. Okul yıllarında İzmir’den Ayvalık’a geldiğinde yakın arkadaşları kendisine mektepli olmasının şakasını yapacaklar, “Talebe” lakabını takarak günümüzde Talebe Mehmet olarak anılmasını sağlayacaklardır.

Mehmet Yaşar için en önemli üç konu: 1-Yerelin malzemesi, tekniği ve mimarisi ile projeler hazırlamak ve buna göre inşa etmek, 2-Bu tutumu en başında mimar ve mühendislerin belirlemesi, gerekirse işverene öncülük etmeleri, 3-Restorasyonları denetleyen kamu kurum ve kuruluşların ise Ayvalık gibi bir kentte bu konularda ayrıca bir hassasiyet göstermeleri.

Mübadil bir aileden gelmesi, çocukluğundan günümüze evrilen Ayvalık’ı geleneksel konut üretimi, dönüşümü gözüyle tecrübe etmesi, akademik eğitim alan bir taş ve duvar ustası olması sebebiyle görüştüğümüz Mehmet Yaşar ile Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: