AYVALIK BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BİRİMİ YERELDE GÖRÜŞMELER SERİMİZİN ONUNCU KONUĞU; MİMAR VE OTEL İŞLETMECİSİ SERAP TUNCAY

  • Kasım 17, 2021 - Mayıs 22, 2024

Etkinlik Hakkında

İlk defa 2008 yılında haritadan seçerek geldikleri Ayvalık, bir mimar olarak kendisi ve inşaat mühendisi olan eşi için hem çalışılacak hem de yaşanacak bir kent olmuş ve kendilerini birer “Ayvalıklı” olarak hissetmişler. Öyle ki Hayrettin Paşa Mahallesi’nde eski bir Ayvalık Evini restore ederek 2012 yılında Macaron Konağı isimli otel işletmesini açmışlar. Ayvalık kentsel sit alanında ki anıtsal yapılardan konutlara uzanan projeler üretmeye ve uygulamalara devam ediyorlar.

13 yıldır Ayvalık’ta yaşayan ve korumacılık alanında çalışarak restorasyon projeleri ve uygulamaları gerçekleştiren Mimar Serap Tuncay, kenti teknik bir gözle inceleyerek sosyolojik ve bürokratik bir takım sorunların tespitlerini paylaşmıştır. Kaçak yapılaşma, denetimdeki eksiklikler, eğitim seviyesi ile kaçak müdahalelerin doğrusal oluşu onun için Ayvalık’ın en önemli sorunlarının başında geliyor. Çözüm olarak etrafımızda yapılan yanlış müdahalelerden, kanuna aykırı uygulamalardan ve denetimsizlikten rahatsız olabilecek, bunu paylaşabilecek insanlar oluşturabilirsek kentteki sorunlar farkındalık sebebiyle azalmaya başlayacağını belirtiyor.

Kentsel Tasarım Rehberleri hazırlayarak ve halkı brifingler ile daha fazla bilgilendirme yoluyla sorunların çözüleceğine inanıyor ve özellikle Yerel Yönetimler ile Kamu Kurumlarının bu noktadaki öneminden bahsediyor. Ancak ona göre asıl çözüm noktasını çocuklar oluşturuyor; Tarihi dokuda yer alan işlevsiz tescilli Kamu Binalarından birinin “Çocuk Müzesi” fikri ile sarımsak taşını, kentsel alanı, mübadeleyi, Ayvalık Evleri gibi kültürel mirası anlatacak bir mekana dönüşmesi en büyük dileği.

Restorasyon alanında çalışan bir mimar, Ayvalık Turizm Tanıtma Derneği Başkan Yardımcısı ve kente sonradan gelip bağlanan bir “Ayvalıklı” olması sebebiyle görüştüğümüz Serap Tuncay ile Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: