AYVALIK BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BİRİMİ YERELDE GÖRÜŞMELER SERİMİZİN ÜÇÜNCÜ KONUĞU; SERBEST DANIŞMAN ESRA BAŞAK

  • Temmuz 27, 2021

Etkinlik Hakkında

1975 doğumlu olan Başak, ekosistem hizmetleri alanında serbest danışmanlık yapıyor ve 6 yıldır Ayvalık’ta yaşıyor. Ekosistem hizmetleri ve değerlendirilmesi, iletişim ve kaynak yaratma, ağ oluşturma ve müzakere, organizasyon becerileri, stratejik planlama uzmanlık alanlarını oluşturuyor.

2013 yılında, GEF (Küresel Çevre Fonu) adına Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye tarafından uygulanmış olan “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” (PIMS 3697) kapsamında, Camille Bann ile birlikte “Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın Ekonomik Analizi” isimli ekosistem hizmetlerine dayalı çalışmayı hazırlamışlar. Aynı proje kapsamında “Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Denizel Biyolojik Çeşitlilik Çalışması Final Raporu” projenin diğer uzmanları tarafından hazırlanmış ve ilk defa Tabiat Parkı’nın denizel biyoçeşitliliğine dair bulgular ortaya konulmuş. Bu proje sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, 2016 yılında Ayvalık UNESCO arama çalışmaları için hazırlanan öneri taslağına göre öncelikli 8 madde için projeler hayata geçirilmesini önermiş. Kırmızı Yelpaze Mercan veya Kırmızı Gordon olarak da bilinen canlıların (Paramuricera clavata) Ayvalık sularında bulunmasıyla ilgili Ege’nin sıcak ve Karadeniz’in soğuk sularının birleştiği bölgede ortaya çıkan özel bir sıcaklık ve özel bir derinlik olması ile Deniz Çayırlarının (Posidonia oceania) en önemli yaşamsal katkılarının; deniz canlılarına yaşam ortamı sunmaları, denizdeki erozyona engel olmaları ve karbondioksit/oksijen çevrimine yüksek katkı koymaları olarak açıklıyor.

Ayvalık suları üzerine gerçekleştirdiği projeleri ve bilgilerini bizimle paylaşan Esra BAŞAK ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimiz üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: