AYVALIK BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BİRİMİ YERELDE GÖRÜŞMELER SERİMİZİN YEDİNCİ KONUĞU; İSTATİSTİK UZMANI VE ZEYTİNYAĞI TADIMCISI, ARAŞTIRMACI DR.SUZAN KANTARCI SAVAŞ

  • Ağustos 23, 2021

Etkinlik Hakkında

Ege Üniversitesi, İstatistik Bölümünde lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmıştır. Çok Kriterli Karar Verme, Optimizasyon, Olasılık ve İstatistik uzmanlık alanlarını oluşturuyor. Savaş’ın ilgi alanları olan Zeytinyağı Tadımı ile Coğrafi İşaretleme bağlamında bir araya gelerek üretim, tadım ve coğrafi işaretleme konularında görüştük.

Çalışmalarının ana ekseni Zeytinyağı kalitesi ile coğrafi işaretleme kavramlarının Türkiye’de başarılı uygulanması için gerekli olan bilimsel alt yapı üzerinedir. Ayrıca “Ayvalık Zeytinyağı” coğrafi İşareti üzerine çalışırken geçmişten günümüze Ayvalık Zeytinyağı ’nın marka değerini Muğla, Akhisar, Aydın gibi illerden ayıran temel sebepler ve doğurduğu sonuçlar üzerine tarihsel süreçle ilgili araştırmalar yapmıştır.

Zeytinyağı üzerine ilk çalışmasını 2007 yılında gerçekleştiren Savaş ‘a göre Ayvalık’ta poyrazın sert ve sürekli olması, zeytin ağacının özellikleri, toprak yapısı, üretim koşulları, zeytin ve zeytinyağının farklı ve iyi olmasını sağlayan etmenler olduğundan üzerine araştırma yapılmasının gerektiğini düşünmüş. Türkiye’deki ilk duyusal tadım laboratuvarının akredite olarak Ayvalık’ta açılmış olduğunu, Uluslararası Zeytin Konseyi’nde (Madrid) Türkiye’yi temsil eden kişilerin Ayvalıklı olduğunu kendisinden öğrendik. Ayrıca Ayvalık ‘ta erken dönemdeki hızlı endüstrileşmenin ana sebepleri olarak; Rumlardan kalan hazır fabrikalar ile Avrupa’daki teknoloji ve yöntemlerin Zeytin Müstahsilleri Cemiyeti vasıtasıyla buraya getirilmiş olduğu bilgisini edindik.

2007 yılında zeytin ve zeytinyağı üzerine yaptığı çalışmaların kalite üzerine olması ve çalışmalarına belirli bir süre Ayvalık özelinde devam etmesi sebebiyle görüştüğümüz Suzan KANTARCI SAVAŞ ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir çevrimiçi görüşme gerçekleştirdik. Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: