AYVALIK KENTSEL SİT ALANI; ENDÜSTRİ VE KÜLTÜR ROTALARI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

  • Aralık 15, 2021 - Mayıs 22, 2024

Etkinlik Hakkında

UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık için kentsel sit alanında oluşturulması planlanan gezi rotaları kentin Kuzey (Pano) ve Güney (Kato) kısımlarını kapsayacak şekilde iki güzergâh üzerinden planlanmıştır. Bu bağlamda güzergâh üzerinden yürüyüşlerin yönünü gösteren işaretlemeler, anıtsal yapılara ait bilgilendirmeler içeren ve akıllı tablet/telefonlar ile kullanılacak karekod sistemleri, 1900lerin Ayvalık’ını bizlere sunan Jean D. Contaxis’ın editörlüğünde hazırlanan kartpostalların çekildiği noktaları gösteren “Bakı Noktaları” ve Ayvalık Evleri’nin cephelerinde görülmesi gereken eski sokak tabelaları, kitabeler ve devşirme malzemelerin fark edilmesini sağlayacak sunumları kapsamaktadır.
Oluşturulan komisyonda Ayvalık M.Y.O. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Öğr.Üy. Yard.Doç.Dr.Ayhan Gökdeniz, Araştırmacı/Yazar Damien Dessane, AYTUGEB adına Emine Derya Bahar, Kokartlı Rehber ve Filolog Hakan Dinç, Ayvalık TEMA Vakfı Başkanı ve Mimar Haluk Aysu, Araştırmacı/Yazar Taylan Köken, Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Erkan Cılak, Ayvalık Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mahir Güven ve Ayvalık Alan Başkanlığı ekibi yer almaktadır.
15 Aralıkta ofisimizde gerçekleştirilen ilk toplantıda katılımcılar kendi çalışmalarından kesitler sunarak, olası rotalar üzerinden öneriler alınmıştır. 21-22 Aralık tarihlerinde iki günde gerçekleştirilen alan gezilerinde öneri güzergâhlar deneyimlenerek, gerekli notlar alınmış ve rotaların dinlenme, birleşme noktaları ile alternatifler güzergâhları konusunda son kararlar verilmiştir. 29 Aralıkta Vural Sineması’nda gerçekleştirilen komisyon toplantısında ise bu güzergâhlar haritaya işlenerek önemli anıtsal/sivil mimarlık örneği yapıların listeleri çıkarılmış, bilgilendirme metinleri çalışma gruplarına dağıtılmıştır.
Nihai metinlerin sonrasında çalışmalar grafik tabanlı görselleştirilerek, web sitesi üzerinden ve basılı olarak ulaşılabilecek, sahada deneyimlenebilecektir. Bu uygulamalar ise UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık süreci için önemli bir adımı tamamlayacaktır.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: