AYVALIK ÖZELİNDE YAYINLARIN İNCELENMESİ MAKSADIYLA AYVALIK İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ’Nİ ZİYARET ETTİK

  • Mart 31, 2023

Etkinlik Hakkında

Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Ziyareti ile Ayvalık Özelinde Yayınların İncelenmesi

Ayvalık Endüstriyel Peyzajı UNESCO Dünya Mirası Başvuru Dosyasının hazırlanması bağlamında devam eden kaynak araştırmaları ve okumalar ile elde edilen güncel bilgilerle, dosya içeriğinin oluşturulması sürdürülmektedir. Bu bağlamda Ayvalık ve çevresi hakkında hazırlanan yayınların yanı sıra; 19.yy Osmanlı Devleti’nin durumundan devlet içerisindeki ticaret ve üretim hayatına, 1923 yılı Türk-Yunan Nüfus Mübadelesinden 20.yy Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına uzanan geniş bir çerçevede bilgi toplanmaya ve irdelenmeye devam edilmektedir.

Birimimizde oluşturulan dijital ve fiziksel arşivlerde ki yayınlar envanter altında birikmektedir. Bunların dışında ulaşmayı hedeflediğimiz kaynakların taranması amacıyla ziyaret ettiğimiz Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi’nde; Balıkesir ve Ayvalık için ayrılan bölümdeki kitap ve yayınları inceledik. Ofis kitaplığımızda birer kopyası yer alan; Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Ayvalık Tarihi, Ayvalık Şehircilik Araştırmaları, kentin önemli aktörlerinden Ahmet Yorulmaz’ın kalemiyle Adım Adım Ayvalık ve Yunan yazar Soloup’un Dört Yazar, Üç Kuşak, İki Yaka grafik romanı Ayvali gibi önemli yayınların yanı sıra A. Nedim Atilla ve Nezih Öztüre tarafından hazırlanan, 2004 yılında Öztüre Yayınları’ndan yayınlanan “ ADABEYİ DÜNDEN BUGÜNE ADIM ADIM AYVALIK “ ile Scala Yayıncılık tarafından 2009 yılında yayınlanan “ AYVALIK – MARTININ KANADINDA “ isimli baskıları inceleme şansımız oldu.

Yakın bir zamanda kent içerisinde daha ulaşılabilir bir konuma taşınmasını umut ettiğimiz Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi, 150 Evler Mahallesi, Şehit Üsteğmen Konuralp Özcan Caddesi, 2. Sokak, No:2’de hizmet veriyor.

Ayvalık özelinde ki yayınları dışında da zengin bir arşive sahip olan Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi; haftanın Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri saat 08:30 – 17:30 arasında hizmet vermektedir. Resmi Instagram hesabı olan https://www.instagram.com/ayvalikhalkkutuphanesi/ adresi üzerinden Kütüphane bünyesinde gerçekleştirilen etkinlik ve paylaşımlar takip edilebilir.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: