“AYVALIK TARİHİ ÜZERİNE AKADEMİK ÇALIŞMALAR SEÇKİSİ” KİTABININ LANSMANINA KATILIM SAĞLANDI

  • Haziran 9, 2022

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi ‘nin “Kültür Yayınları” dâhilindeki ikinci çalışması olan kitabın tanıtımı Ayvalık Belediyesi Hizmet Binası (Yorgola Han) fuayesinde gerçekleştirildi.

Dr.Berrin Akın Akbüber ’in editörlüğünü yaptığı kitapta Prof.Dr.Zeki Arıkan, Prof.Dr.Bayram Bayraktar, Doç.Dr.Yücel Terzibaşoğlu, Hayri Kaan Köksal, Gönenç Turan, Prof.Dr.Haluk Selvi, Kemal Girgin, Prof.Dr.Serap Taşdemir, Doç.Dr.Aliye Erol, Ömer Erdem ve Dr.Berrin Akın Akbüber ‘e ait çalışmalar yer almaktadır.

Ayvalık üzerine yazılmış mevcut tarih çalışmaları değerlendirildiğinde bu kitabın, tarih çalışmalarının sadece bir bölümünü oluşturacağını ve bu nedenle akademik seçkinin hem tarih alanındaki diğer çalışmalarla hem de farklı disiplinlerdeki çalışmalarla devam etmesine yönelik bir çabanın içinde bulunacağını hatırlatan kitabın editörü Dr.Berrin Akın Akbüber şu açıklamayı paylaştı;

“Bu çaba, aynı zamanda Ayvalık üzerine gerçekleştirilmiş çok değerli akademik çalışmaların tümüne karşı sorumluluğumuzu yerine getirmemize ve Ayvalık kent arşivi ile ilgili çalışmalara katkı sağlamamıza olanak verecektir. Ayvalık tarih seçkisinin içeriği, belgelere dayandırılmayan veya geçerli sayılabilecek kaynaklarla desteklenemeyen geçmişin, tarih biliminin konusu içinde değerlendirilemeyeceği bilinci ile oluşturulmuştur. Ayvalık’ın dünü, bugünü ve yarınını kapsayan bir sürekliliğin içinde tarihinin anlaşılabilmesine katkı sağlanması nihai amaç olmuştur. Çalışmalar, Ayvalık kent merkezinden çevresindeki yerleşimlere uzanacak şekilde belli bir kronolojik düzende sunulmaya çalışılmıştır. Kitabın içeriğindeki 19. ve 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan döneme ait çalışmalar geniş bir yer tutmaktadır. Kitabın, bilimsel literatüre Ayvalık üzerinden katkı sağlayan bir çalışma olmasının yanı sıra, farklı disiplinlerdeki yeni çalışmaların oluşmasına öncülük edeceği de muhakkaktır. Birçok açıdan değerlendirildiğinde sonuçları ve çıktıları ile uzun yıllardır akademik mesaisini Ayvalık üzerine gerçekleştiren bir bilim insanı olarak, bu seçki çalışmasının beni de son derece mutlu ettiğini belirtmek isterim”.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: