AYVALIK ZEYTİNYAĞI ENDÜSTRİ MÜZESİ’Nİ ZİYARET ETTİK

  • Mart 23, 2023

Etkinlik Hakkında

Kürşat Tarım Ayvalık Aile İşletmesi bünyesinde hizmet veren Zeytin Evi ile bütünleşerek yeni bir mekân yaratan müze, Ayvalık’ta ilk özel teşebbüs olması ile öncü bir girişim.

Bugün Kız Meslek Lisesi olarak bilinen binanın yanında, Mehmet Tevfik Süner ve Emin Süner tarafından 1925‘te kurulan fabrikadan getirilen ve 1990lardan itibaren hiç kullanılmayan birçok makine ve teçhizat günümüzde çalışır hale getirilerek, sergileme alanında müzenin ana omurgasını oluşturmaktadır. Dizel bir motor tahrikiyle hareket eden kasnak/mil prensibiyle çalıştırılan sistemde; taş baskı ve hidrolik mengene yöntemleri ile preslerde zeytinden yağ elde edilmesine varan süreç tek bir hacimde izlenebilmesi bakımından yenilikçi bir sergileme ve izleme imkânı sunuyor. Ayrıca polimalarda (çökeltme havuzları) biriken yağın transferinde kullanılan el tulumbaları, fabrikanın yazıhanesinden getirilen metal para kasası, kamyonların ahşap kasalarında taşınan varillerin ağırlığı ölçen tartılar, fabrikanın deposundan çıkarılan yağ küpleri, sıkılan zeytinyağındaki posa ve nebat suyunu ayrıştıran separatörlere (mekanik ayrıştırıcılar) varan geniş bir ürün ve cihaz yelpazesi de Müzenin envanterinde bulunuyor.

Ana mekânın giriş holünde, özel bir bölüm oluşturularak firmanın zeytin, zeytinyağı ve çeşitli aksesuarların sunulduğu karşılama holünün yanı sıra kitaplığında; zeytin, Ayvalık, Mübadele, endüstriyel üretim ve kültürel miras temalı kitap ve yayınlardan oluşan zengin bir arşiv de bulunuyor.

Müzeye eklemlenen Zeytin Evi, çeşitli zeytinyağlı yemek ve mezeleri ile birlikte firmanın ürünlerini yerinde tadım imkânı sunuyor. Bitkisel peyzaj ile düzenlenmiş bir iç bahçe çevresinde konumlanan iki ayrı kapalı mekândan oluşan müzenin ikinci bölümünde; eskiden tarımsal amaçlı kullanılan traktörler, pulluk ve sürgü aletleri, mekanik el aletleri, perçinli ve çift musluklu yağ lancaları, zemin toprağında toprak küpler ve ölçüm ve test aletleri bulunuyor.

Uzun bir süre Kürşat Ailesinin depolarında bekleyen koleksiyon, günümüzde konuyla alakalı fikir sahibi olmak isteyen meraklıları için İzmir-Çanakkale yolu üzerinde, ulaşımı kolay bir noktada hizmet veriyor.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: