BALIKESİR GÜLSER-MEHMET BOLLUK ANADOLU LİSESİ – UNESCO KULÜBÜ İLE “UNESCO DÜNYA MİRASI ADAYI AYVALIK” TEMALI ALAN GEZİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Ocak 14, 2022 - Mayıs 22, 2024

Etkinlik Hakkında

Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi – UNESCO Kulübü ile “UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık” Temalı Alan Gezisi Gerçekleştirdik

“UNESCO Kulübü kurulması için hem M.E.B. hem de UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun görev alanında yapılması gereken bazı işlemler bulunur. Öncelikle okulda öğretmenler kurulu kararıyla UNESCO Kulübü kurulmasına yönelik karar alınır. Kulübü kurmaya gönüllü okulların Başvuru Formunu doldurarak okul müdürünün imzası ile Genel Müdürlüğe başvurularını iletmeleri gerekmektedir. İngilizce bilen bir danışman öğretmen ve gönüllü öğrencilerin yer alacağı Kulüp’ün başvurusu Genel Müdürlükçe incelendikten sonra Milli Komisyona iletilir. Millî Komisyon ve M.E.B. temsilcilerinden oluşan bir komite tarafından değerlendirilip uygun görüldüğü takdirde Kulüp faaliyetleri izlemeye alınır.”

Bu adımları gerçekleştiren Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi (GMBAL) ile Ayvalık’ta buluşarak karşılıklı bilgilendirmelerde bulunduk. 15 öğrencinin katılımı ile Ayvalık Belediyesi Cihan Şişman Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen Ayvalık Dünya Mirası Süreci sunumun ardından endüstriyel ve kültürel rotalar izlenerek teknik saha gezileri gerçekleştirilmiştir. Öğle yemeğinin ardından Kulüp üyeleri Şeytan Sofrası ve Cunda Adası ziyaretleri ile Ayvalık Alan Gezisi’ni tamamlamışlardır.

2008 yılında kurulan GMBAL, oluşturduğu eğitim politikaları ile XI.yy becerilerini öğrencilerine kazandırmak, demokratik bir katılım için elverişli bir ortam yaratmak, insan haklarını teşvik etmek ve eğitime katkıda bulunmak, küresel vatandaşlık bilinci kazandırmak, yaratıcılığı teşvik etmek ve gençlerin zihninde barışı inşa etmek hedefleri doğrultusunda Okul Müdürü Emel SEVER’in girişimi ile UNESCO Kulübünü kurmuş, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün 10.03.2021 tarihli yazısı ile çalışmalarına başlamıştır. Felsefe Öğretmeni Ünzile AVCI KÖSE’nin danışmanlığındaki tüm etkinlikler ” unescobolluk1.blogspot.com ” aracılığı ile paylaşılmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi yolunda hazırlıklarına devam eden Ayvalık ‘ı merak etmeleri, ziyaretleri, soru-cevapları, bilgilendirmeleri ve güzel hediyeleri için Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi – UNESCO Kulübü ‘ne çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: