BALIKESİR’İN İKİNCİ ARKEOLOJİ BULUŞMALARI SEMPOZYUMU “KÜLTÜR VARLIKLARI VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” TEMASI İLE BANDIRMA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Kasım 17, 2022 - Kasım 19, 2022

Etkinlik Hakkında

Balıkesir’in İkinci Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu “Kültür Varlıkları ve Sürdürülebilirlik” Teması ile Bandırma’da Gerçekleştirildi

“Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumu 2022: Kültür Varlıkları ve Sürdürülebilirlik” sempozyumu, 17-18-19 Kasım 2022 tarihleri arasında Balıkesir Kent Konseyi yürütücülüğünde, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi işbirliği ile Bandırma’da gerçekleştirilmiştir.

7-8-9 Ekim 2020 yılında ilk defa gerçekleştirilen sempozyumun kitabına aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz:

www.balikesirkentkonseyi.org/tema/dokumanlar/arkeoloji2.html

Geçtiğimiz yıl ikinci buluşmanın ardından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve üç gün süren sempozyumda; Antandros ve Adramytteion isimli iki ayrı salonda; sekiz panel, sözlü sunumlar, alan ziyaretleri ile kazı başkanları değerlendirme toplantısı adı altında birleşimler gerçekleştirilmiştir. Prof.Dr. Havva İŞKAN IŞIK moderatörlüğünde gerçekleştirilen açılış sunumlarında Prof.Dr. Nurettin ARSLAN, Prof.Dr. Neriman ŞAHİN GÜÇHAN ve Prof.Dr. Fikri KULAKLIOĞLU söz almışlardır.

Ayvalık Alan Başkalığı olarak etkinliğin ilk gününde yer alarak Ayvalık özelinde gerçekleştirilen sunumları dinledik: Prof.Dr. Ahmet YARAŞ’ın moderatörlüğünde yürütülen panelde, Dr.Öğr.Üyesi H. Murat ÖZGEN “Antikitesinden Günümüze Hektonnesoi – Ayvalık Adaları: “Romantik Peyzaj” Algısında Unutulan Kültür Mirasını Arkeoloji Metodolojisiyle Tanımlamak” isimli sunumla yer alırken, Prof.Dr. Abdullah SOYKAN’ın yönettiği panelde, Yrd.Doç.Dr. Figen ERDOĞDU’nun katkılarıyla hazırlanan “Ayvalık Sahasındaki Tehdit Altındaki Kültürel Mirasın Sürdürülebilirliği Özelinde Müdahale Yöntemleri: Ayvalık Örnekleri” sunumu Adramytteion Kazıları Ekibinde yer alan M.A. Arkeolog Zühal Eylül İÇLİ tarafından gerçekleştirmiştir.

Dr. Özkan ARIKANTÜRK, Prof.Dr. Gürcan POLAT’ın sunumunun ardından “Sikkeler Işığında Antik Kentler” kitabının teşekkür konuşmasını yaparak, Balıkesir Kent Konseyi tarafından basımı üstlenen kitabı imzalı olarak katılımcılara sunmuştur. Kendisini tebrik ediyoruz.

Sempozyumun gerçekleşmesinde katkı ve desteği olan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: