EKONOMİST, YAZAR VE AKADEMİSYEN PROF.DR. KENAN MORTAN, EŞİ KAMU HUKUKÇUSU MONELLE MORTAN VE BERGAMA GEÇMİŞ DÖNEM BELEDİYE BAŞKANI MEHMET GÖNENÇ İLE AYVALIK ‘IN UNESCO DÜNYA MİRASI SÜRECİ ÜZERİNE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Kasım 23, 2021 - Mayıs 22, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık ‘ın endüstriyel miras üzerinden yürüttüğü UNESCO Dünya Mirası Süreci hakkında detaylı bilgilerin sunulduğu toplantıda konuklarımız da bizlerle düşüncelerini paylaştılar.

Prof.Dr. Kenan Mortan: “UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne seçim konusunda çok seçici. Ama Ayvalık proje hazırlığının 3 çok önemli avantajı var : İlki, başvuru dosyasını hazırlayan, Belediye’nin içinde oluşturulmuş, deneyimli, Ayvalık’ı tanıyan, çalışkan, dirençli ve işe odaklı bir ekip. İkincisi, bu projenin Midilli ayağıyla çok-kültürlü yönü. İyi anlatılırsa çok büyük bir avantaj olacak. Üçüncüsü, bu işe istekli Ayvalık Belediyesi ‘nin tüzel kimliği. Kentin belediye başkanı bu projeyi kente ” quantum sıçraması ” yaptıracak nitelikte görüyor, bu iş Belediye için su / kanalizasyondan çok fazlası, ki bu çok doğru… Esasen kendimize sormalı: Türkiye’miz tescilli sadece 19 UNESCO dünya mirası örneğine sahip iken bu sayı savaştan yıkık çıkmış Almanya için 55. Kendimizi çok fazlasına layık görüyorsak, o halde haydi ileri. Primo Levi ‘nin eşsiz ifadesiyle ”Şimdi değilse ne zaman? ”. Ayvalık’a, Ayvalık Belediyesi’ne ,Ayvalık’ın güzel insanlarına bu büyük kültür yolculuğunda pupa yelken yol almasını diliyor, bu işlerde ilk adımları atan dostum yazar Ahmet Yorulmaz ‘ı özlemle anıyorum.”

Mehmet GÖNENÇ: “Yerel Yönetimlerin, UNESCO Dünya Mirası sürecinde merkezde yer almaları çok önemli. Bir devlet projesi olmasına karşın Belediyeler bu işin temel yürütücüsüdürler. Bizler Bergama’nın UNESCO sürecinde Belediye bünyesinde kurduğumuz ekip ile tüm çalışmaların odağında ilerleyerek, gereken minimum sürede yani 3 yılda dosya hazırlıklarını tamamladık ve 2014 yılında Türkiye’nin 13. alanı olarak “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı” adıyla listeye kaydolduk. Ayvalık ‘da benzer bir yol ile ilerlediğinden başarılı olacağına inanıyorum.”

Prof.Dr. Kenan Mortan, Monelle Mortan ve Mehmet Gönenç ’in ekibimize sağladığı desteklerden ve övgülerden dolayı çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: