EMEKLİ BÜYÜKELÇİ GÜRCAN TÜRKOĞLU TARAFINDAN “DÜNYA MİRASI LİSTESİ VE AYVALIK’IN UNESCO DÜNYA MİRASI SÜRECİ” PANELİ ÖĞR. GÖR.YAŞAGÜL EKİNCİ MODERATÖRLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Mayıs 23, 2022

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman’ın da katıldığı panelin açılış konuşmasını Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin yaptı. Ergin, bir yıl önce başlayan başvuru dosyası hazırlık sürecinde tüm kişi ve kurumların desteğiyle devam edilmesini ve Ayvalık’ın listeye dâhil olması ile uluslararası koruma normlarının kente yapacağı katkının önemini vurguladı.

UNESCO’nun kuruluş süreci, bürokratik yapısı, dünyadaki koruma çalışmaları, Türkiye’nin listedeki ve genel merkezdeki faaliyetleri üzerine açıklamalarda bulunan Emekli Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Ayvalık için yürütülen Dünya Mirası Listesi başvuru dosyası hazırlık çalışmalarında son bir yıldır yapılan çalışmaları faaliyet raporlarından inceleyerek belirlenen şeffaf çalışma yönteminin UNESCO nezdinde de önemli bir adım olduğunu, şimdiye kadar ki süreçte doğru bir yolda ilerlendiğini ve Ayvalık’ın oldukça güçlü bir aday olduğunu belirterek başta Belediye Başkanı olmak üzere tüm çalışma ekibine başarılar diledi.

Gürcan Türkoğlu Kimdir:

Büyükelçi Gürcan Türkoğlu 1955 yılında İstanbul’da doğdu. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 1979 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığının çeşitli birimlerinde ve yurt dışında Cidde, Oslo, Madrid, Şam ve Bağdat Büyükelçiliklerinde ve New York ‘ta BM nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde değişik kademelerde görev yaptı. Büyükelçi olarak ise Türkiye’yi İran, Filistin ve UNESCO nezdinde temsil etti. 2007-2009’da Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Başdanışmanlığı görevinde bulundu. 2009-2012 yıllarında Paris’te UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğine, 2014 yılında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Yardımcılığına, 2015 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Komitesi Başkanlığına seçildi. 2019 yılında emekli oldu.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: