MİMAR-GRAFİK TASARIMCI ALİ AKDAMAR İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Mart 15, 2023

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Yirmi Altıncı Konuğu; Mimar, Grafik Tasarımcı Ali Akdamar

1954 doğumlu Ali Akdamar, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü okumasına karşın mimarlık mesleğini pratikte yapmamış, yaşamını grafik tasarımcı olarak sürdürüyor. 2010 yılında Ayvalık Belediyesi’nde kültür ve sanat danışmanı olarak göreve başlamış ancak belediye öncülüğünde farklı projeler oluşturma çabaları olumsuz sonuçlanınca iki buçuk yılın sonunda bu görevinden ayrılarak bağımsız çalışmaya karar vermiş. 2014 yılında Ayvalık Destek Tasarım Akademisi’nin ilk adımını atarak, eski bir zeytinyağı işliği olan yapının restorasyonun ardından “Sanata ve Eğitime Destek Derneği“ olarak hizmet vermeye başlamış.

Yapıya bitişik bacanın, Cömert ailesi tarafından işletilen fabrikalardan birine ait olduğunu öğrendik. Akdamar’ın sahip olduğu fotoğraf arşivinde detaylı hava fotoğrafları mevcut. Ayvalık bacalarıyla ilgili görsellerde temel sorunun; bir sanayi kasabasından, “kimliksiz bir kent” e uzanan süreç olduğunu rıhtımda yer alan çok katlı yapılardan görebiliyoruz.

2013 yılında açılan “Küçükköy Göç Müzesi”, Ayvalık Belediyesi’nde çalıştığı iki önemli projeden ikincisi. 2022 yılında TKB’nin Müze Özendirme Yarışması’nda ödül alan müzenin kurgusu, metinleri, grafik tasarımı ve üretim süreci kendisine ait. Kurum bünyesinde gerçekleştirdiği diğer bir çalışma ise Tarihi Ayvalık Vakıflar Zeytinyağı fabrikasının galeriye dönüştürülmesiyle oluşturulan “Ayvalık Zeytin Galerisi”.

“Yerellik” ve “Bağlam” konularında adım atılmasını, kent kimliğini oluşturan unsurların iyi belirlenmesini, bu süreçte halk ve uzmanlarla beraber Yerel Yönetimlerin de yeterli düzeyde bilgi ve beceri ile çalışmalarda yer alması gerektiğinin altını çiziyor.

2010 yılından günümüze değişen Ayvalık’ın bir tasarımcı gözüyle değerlendiren ve işletme sahibi olarak tecrübelerini ileten Ali Akdamar ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik. Emekleri, çalışmaları ve paylaşımları için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: