SUSURLUK 5 EYLÜL ANADOLU LİSESİ – UNESCO KULÜBÜ İLE “UNESCO DÜNYA MİRASI ADAYI AYVALIK” TEMALI ALAN GEZİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Kasım 6, 2021

Etkinlik Hakkında

Susurluk 5 Eylül Anadolu Lisesi – UNESCO Kulübü ile “UNESCO Dünya Mirası Adayı Ayvalık” Temalı Alan Gezisi Gerçekleştirdik

Okul bünyesinde kurulan “UNESCO Kulübü” ile ilk etkinliklerini gerçekleştiren öğrenciler ve eğitmenler 6 Kasım 2021 Cumartesi günü Ayvalık ‘a geldiler. Cihan Şişman Gençlik Merkezi ‘nde yapılan sunumda “UNESCO Kurumu, Ortak Miras ve Dünya Mirası kavramları, İstisnai Evrensel Değer tanımlaması, Özgünlük, Bütünlük” gibi bir kültürel veya doğal mirasın Dünya Mirası olarak kabul edilmesi için sağlaması gereken asgari ölçütler üzerinden bilgiler sunularak, sürecin ilerleyişi hakkında genel bilgiler aktarılmıştır.

İkinci oturumda Ayvalık özelinde kurgulanan endüstriyel miras kavramı üzerinden kentteki yapı stoğu, çeşitleri ve yoğunlaştığı bölgeler hakkında bilgi verilerek, UNESCO Dünya Mirası Listesi ’nden dünya da ki endüstriyel peyzaj alanları hakkında özet bilgiler verilmiştir.

Sunumun ardından Sezai Ömer Madra Zeytinyağı ve Sabun Fabrikası ‘ndan başlayan “Endüstriyel Miras Rotası” üzerinde, kıyı hattında yer alan fabrikalar, sabunhaneler, depo ve işliklerden oluşan sokak hattında yürüyüş gerçekleştirilerek, teoride anlatılan konular pekiştirilmiştir. Cumhuriyet Meydanı ‘nda son bulan rotanın ardından Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi, Saatli Cami, Ayvalık Evleri, Kato Panaya Kompleksi ve Ayvalık Ayazması ‘ınıda kapsayan “Kültürel Miras Rotası” izlenerek endüstriyel mirasın oluşturduğu şehrin sosyal donatıları ve kentsel alanları gezilmiştir.

Öğle yemeğinin ardından Cunda Adası ‘ında devam eden alan gezisinde Necdet-Sevim Kent Kitaplığı, Rahmi M. Koç Müzesi ziyaret edilerek gezi serbest zaman ile tamamlanmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi yolunda hazırlıklarına devam eden Ayvalık ‘ı merak etmeleri, ziyaretleri, soru-cevapları ve güzel hediyeleri için Susurluk 5 Eylül Anadolu Lisesi – UNESCO Kulübü ‘ne çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: