TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ (TKB) UNESCO DÜNYA MİRASI VE YEREL YÖNETİMLER (UYEP) EĞİTİMİNİN ÜÇÜNCÜ MODÜLÜ AYVALIK’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Haziran 9, 2021 - Haziran 11, 2021

Etkinlik Hakkında

9-11 Haziran 2021 tarihlerinde Tarihi Kentler Birliği (TKB) ‘ne üye belediye personellerinin eğitimi amacıyla ÇEKÜL Akademi tarafından düzenlenen UNESCO Dünya Mirası ve Yerel Yönetimler (UYEP) eğitiminin üçüncü modülü Ayvalık’ta düzenlendi.

15 belediyeden miras, koruma ve restorasyon alanında çalışan belediye personelinin katıldığı 3 günlük eğitimde; Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi uzmanları tarafından Ayvalık’ın yürüttüğü Dünya Mirası Adaylık süreci anlatıldı. Daha önce eğitimin online olarak gerçekleştirilen ilk iki modülünde katılımcılara UNESCO kurumu ve Dünya Mirası ile ilgili yürüttüğü programlar hakkında eğitimler verilmişti. Ayvalık’taki eğitimin ilk gününde, Ayvalık’ın tarihsel ve kentsel gelişim süreci, Dünya Mirası Listesi’ne yönelik yürüttüğü çalışmaları, Ayvalık’ın önemli bir parçasını oluşturan İda-Madra Jeoparkı süreci, Ayvalık ile çevresinde bulunan antik taş ocaklarının istisnai evrensel değerlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar ile kentin sahip olduğu endüstri mirası değerleri Ayvalık Belediyesi Halil Başyazgan Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde yapılan sunumlarda katılımcılar ile paylaşıldı.

ÇEKÜL Akademi eğitmenleri Yaşagül EKİNCİ ve N.Kemal DÖLENEKEN’in açılış konuşmalarının ardından, Dr.Berrin AKIN; “Ayvalık Yerleşiminin Tarihi Kent Kimliğinin Mimari Bileşenleri”, Nurten ŞİŞMAN DERSAN; “Ayvalık’ın Depremselliği ve Jeolojik Yapısına Genel Bir Bakış”, Dr.Öğr.Üyesi Erdal GÜMÜŞ; “İda Madra Jeoparkı Projesi ve Ayvalık”, Birgül ÖZÇAM NAMLI; “Ayvalık ve Çevresi Arkeolojisi”, Naz Öykü GÜREN; “Tarihsel Sürecin Mekansal Analizi”, Yalın TÜZMEN; “Ayvalık Sit alanları Tarihsel Süreci ve Planlama Tarihi”, Fatih KURUNAZ; “UNESCO Dünya Mirası ve Adaylık Süreci” isimli sunumlarla teorik eğitimde yer aldılar.

Eğitimin ikinci gününde ise teorik eğitimde anlatılan Ayvalık’ın kültürel miras alanları, tarihi kent merkezi, endüstri yapıları ve Belediyemiz tarafından yapılan sokak sağlıklaştırma ile restorasyon uygulamaları Yalın TÜZMEN, Birgül ÖZÇAM NAMLI ve Öykü GÜREN rehberliğinde yerinde incelenmiştir. Alan gezisinde kurum çalışanlarından Soner BÜYÜKDEMİREL, Ayvalık Vergi Dairesi Eski Binası / Yorgola Hanı restorasyon süreciyle ilgili bilgi sunmuştur. Eğitimin üçüncü ve son gününde, katılımcılara Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası sürecinde bundan sonra yapılacak çalışmalar paylaşılmış, eğitmenler tarafından katılımcılardan konuyla ilgili görüşleri alınmıştır.

Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikalarını ÇEKÜL Akademi koordinatörü Kibele EREN eşliğinde, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut ERGİN ve Meclis Üyesi Melih ARSLAN teslim etmişlerdir.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: