TEMA AYVALIK İLÇE SORUMLULUĞU ÜYELERİNE AYVALIK UNESCO DÜNYA MİRASI SÜRECİ HAKKINDA BİLGİ SUNULDU

  • Mart 31, 2022 - Temmuz 23, 2024

Etkinlik Hakkında

TEMA Ayvalık İlçe Sorumluluğu Üyelerine Ayvalık UNESCO Dünya Mirası Süreci Hakkında Bilgi Sunduk

Sakarya Mahallesi’nde muhtarlık ve mahalle gönüllülerinin birlikte kurduğu, atıkları ayrıştırmak, organik atıklarla organik gübre üretimi, bu gübrelerden tıbbi aromatik bitki yetiştirme, evsel atık yağlar ile pilleri toplama ve bu kavramlar üzerinden çocukların eğitilmesi hedefiyle açılmış olan Sakarya Mahalle Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikte bir araya gelen TEMA Ayvalık İlçe Sorumluluğu Üyelerine, Ayvalık UNESCO Dünya Mirası Süreci hakkında detaylı bilgiler sunarak, soru-cevaplarla verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

TEMA Ayvalık İlçe Sorumlusu Mimar Haluk Aysu’nun çağrısı üzerine planlanan, Ayvalık Alan Başkanlığı Koordinatörü Yaşagül Ekinci tarafından gerçekleştirilen; dünya mirası, UNESCO kurumu, ülkemizdeki ve Türkiye’de ki miras alanları örnekleri, Üstün Evrensel Değer beyannamesi (OUV), bütünlük, özgünlük gibi kavramlar üzerinden yapılan sunumun ardından Ayvalık özelinde çalışılan ana konu başlıkları, süreç ile endüstriyel miras üzerinden dünyadan örnekler tartışılmıştır.

Katılan üyeler tarafından sorulan sorular üzerinden Ayvalık’ın zayıf-kuvvetli yönleri tartışılmış, tehdit-fırsatları ele alınmıştır. Bu bağlamda bizlerde doğal koruma alanında çalışan ve Ayvalık’ı iyi tanıyan TEMA üyelerinden değerli bilgiler edinerek, önemli noktalarda notlarımızı almış olduk.

Açık ve temiz bir havada, kuş sesleri eşliğinde, bizlere Ayvalık’ta imece usulü yaratılan bir sokak mekânında sunum yapma imkânı veren, ilgileriyle bizleri keyiflendiren, TEMA Ayvalık İlçe Sorumluluğu Üyelerine, Mimar Haluk Aysu ve Muhtar İbrahim Kurtay’a çok teşekkür ediyoruz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: