YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA AKTİVİST VE KEDİ (KADIN EMEĞİNİ DESTEKLEME İŞLİĞİ) YÖNETİM KURULU BAŞKANI AYSEL NAMLI İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Nisan 1, 2022 - Haziran 23, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Ondördüncü Konuğu; Vatandaş’ın Yeri ‘nin kurucusu, Aktivist ve KEDİ Kadın Emeğini Destekleme İşliği Yönetim Kurulu Başkanı Aysel NAMLI

 

Mesleki kariyerine 1964 yılında Amerikan-Türk Dış Ticaret Bankası’nda başlayan Namlı, bankacılık ve finans alanında uzun yıllar boyunca halkla ilişkiler ve departman müdürlüğü görevleri yapmıştır. Emekli olduktan sonra dönüşümlü olarak Ayvalık’ta yaşamaya başlamış, 1987 yılında eşiyle birlikte yaptığı Yunan Adaları seyahatinde ‘Sedefli Battaniye’ ile tanışmış, Cunda Adası’nda yaşayan son dokumacı Nesiha Öztürk ile görüşmeler yapmış ve günümüzde başarılı bir şekilde faaliyet gösteren ‘KEDİ – Kadın Emeğini Destekleme İşliği’ projesinin ilk adımlarını atmıştır.

Görüşmemize; Aysel Namlı’nın, Sedefli Battaniye’nin neden önemli bir miras olduğunu bizlere aktarmasıyla başladık. Sedefli Battaniye, Anadolu’da “Sedefli Dokuma” adıyla da bilinen, pamuklu çözgü üzerine el eğirmesi ve kökboyalı yün iplikle el tezgâhlarında yöresel bir teknikle dokunan geleneksel bir dokuma çeşidi imiş. Yapılan araştırmalarda, Anadolu’da bu dokuma çeşidine Mersin, İzmir, Ayvalık ve Konya-Karapınar’da rastlanmış.

Ofisimizin, UNESCO’nun dünya mirası, yaratıcı kentler ağı ve somut olmayan kültürel miras ağlarında yer alan ‘varlıklarla’ ilgili aktardığı bilgiler ışığında Anadolu dokuma kültürünü değerlendirdik. Namlı’ya göre ‘Sedefli Battaniye diğer adıyla Girit Battaniyesi’ UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras ağı kapsamına dâhil edilmesi gereken bir unsur.

1987 yılında Sedefli Battaniye ile ilgili çalışmalarına başlayan Namlı, 1999 yılından itibaren -günümüzde de devam eden süreçte- akademik alanda bu dokumanın izlerini aramış, 2021 yılının Mart ayında ise “Sedefli Battaniye” projesi için paydaşlar bir araya gelerek İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmışlar. Ağustos 2021’de kooperatif kuruluşuna karar verilmiş ve Ocak 2022’de “Sınırlı Sorumlu KEDİ – Kadın Emeğini Destekleme İşliği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” adıyla tescillenmiştir.

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: