YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA ASKEV (AYVALIK SANAT KÜLTÜR EĞİTİM VAKFI)’DEN LAMİHA MÜSLİM VE SEMA KIS İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Nisan 1, 2022 - Haziran 23, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Onaltıncı Konuğu; Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı (ASKEV) adına Yönetim Kurulu Başkanı Lamiha Müslim ve Yönetim Kurulu Üyesi Sema Kıs

Bilginer ve Melin Aileleri tarafından 28 Eylül 2017’de kurulan ASKEV (Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı), Ayvalık ve Kuzey Ege öncelikli olmak üzere, ülke genelinde maddi olanakları sınırlı ailelerin yetenekli, çalışkan, gelişmeye açık gençlerini eğitim bursu ile destekliyor. Vakfın umudu; destekledikleri gençlerin eğitim süreci sonunda, toplum bilinci yüksek, nitelikli bireyler olmaları, amacı ise; toplumun eğitim, bilim, kültür, sanat, doğa duyarlılığı düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmak olarak tanımlıyor. Vakfın bu dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Lamiha Müslim yürütüyor.

Vakıf merkezinin bahçesinde açacakları kahvede 3500 kitaptan oluşan bir de okuma odası yer alıyor, okuma odasını zamanla zenginleştirmeyi hedefliyorlar. ASKEV kurulduğu günden bu yana 5 yıl içerisinde toplam 70 öğrenciye burs imkânı sağlamış. Vakıf evini, iyi korunmuş ve doğru restore edilmiş bir Ayvalık Evi örneği olarak tüm ilgililere açmak, tanıtmak istiyorlar. Vakfın kendi imkanlarına ek olarak; Kozak’ta 110 dönüm ve 850 ağaçtan oluşan tek parça zeytinlikten elde edilen zeytinyağı ve zeytin satışından elde edilecek gelir, vakfa bağış yoluyla destek olmak isteyenlerin de katkısı ile daha çok öğrenciye burs vermeyi, okuma odasını zenginleştirerek, düzenlenecek konser, söyleşi, seminer gibi çalışmalarla Ayvalık’a ve insanlarına katkıda bulunmayı amaçlıyorlar.

ASKEV websitesi: https://www.askev.org.tr

Ayvalık’ta kültür, sanat ve eğitim alanlarında çalışmalar gerçekleştiren, öğrencilere burs imkanı sağlayan ve vakıf evini kamuya açan bir kurum olması sebebiyle ASKEV adına görüştüğümüz Lamiha Müslim ve Sema Kıs ile Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Emeği, çalışmaları ve paylaşımları için kendilerine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: