YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA AYVALIK TABİAT PLATFORMU ÜYELERİYLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Ağustos 5, 2022

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Tabiat Platformu; başta Ayvalık ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı olmak üzere; Kaz Dağları, Madra Dağı ve çevresinde doğa yıkımına ve talanına karşı mücadele etmek, bölgenin doğasına, tarihsel ve kültürel varlıklarına sahip çıkmak, doğaya zarar veren tüm faaliyetlere karşı durmak, yerel üretime destek vererek, bilimsel çalışmalar ışığında çözüm yolları üretmek, kampanyalar düzenlemek, kamuoyu oluşturmak, hukuksal mücadele vermek ve demokratik baskı grubu yaratmak için oluşturulmuş bir çevreyi koruma kuruluşudur.

Ayvalık’ın kültürel ve doğal mirasını konuşmak için bir araya geldiğimiz Tabiat Platformu üyeleriyle sohbetimize; UNESCO Dünya Miras Listesi, Türkiye’de dünya miras listesine bakış açısı, endüstri mirası kavramı, Ayvalık’ın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adaylık süreci ve ekip eğitimleriyle ilgili bilgilendirmeler yaparak başladık. Sonrasında, Ayvalık’ta zeytinlik statüsündeki doğal alanların ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın, Yönetim Alanı’na dâhil edilmesi gerekliliği üzerine istişarede bulunduk.

UNESCO uzmanlarının, Dünya Miras Listesi’ne başvuru dosyasının hazırlanmasında beklediği ciddiyeti örnekler üzerinden anlatan Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci, Arkeolog Birgül Özçam Namlı ve Tarihçi Naz Öykü Güren eşliğinde, Ayvalık’ın Dünya Mirası Adaylık sürecinde gelinen noktayı Ayvalık Tabiat Platformu üyeleriyle paylaşmıştır.

Ayvalık, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Kaz Dağları, Madra Dağı ve çevresini kapsayan coğrafyada doğal ve kültürel varlıkları koruma konusunda mücadele etmeleri sebebiyle görüştüğümüz Ayvalık Tabiat Platformu üyeleri Nebahat Dinler, Salih Öz ve Erhan Çiftçi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: