YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI VE BALIKESİR KENT KONSEYİ BAŞKANI MÜRSEL SABANCI İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Aralık 17, 2021 - Haziran 23, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık UNESCO Dünya Mirası Süreci Hakkında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İle Bilgi Paylaşıldı

2021 Mayıs ayından günümüze Yönetim Planı ve Başvuru Dosyasının hazırlanması bakımından çalışmalarına devam eden Ayvalık Alan Başkanlığı, yerelden edinmeye devam ettiği bilgileri Balıkesir’deki kamu kurum ve kuruluşlarına sunulması sürecinde Balıkesir Valiliği’nin ardından ikinci görüşmeyi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirmiştir.

İki toplantı şeklinde gerçekleşen görüşmelerin ilkinde Balıkesir Kent Konseyi binasında BBB Tarihi Kültürel Miras Şubesi Müdürü Koray Karabulut ve çalışma ekibi tarafından Ayvalık 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planları sunumu gerçekleştirilerek, planlar hakkında bilgi edinilmiş karşılıklı görüş ve öneriler tartışılmıştır.

Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirilen ikinci toplantıda ise Genel Sekreter Yardımcısı ve Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı ekibimizi kabul etmiştir. Bu toplantıda; Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Adaylığı Süreci kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar aktarılmış, sürecin ilerleyen safhalarında Büyükşehir Belediyesi’nden talep edilen konular iletilmiştir. Çalışmaların koordinasyon içerisinde yürütülmesi amacı ile yereldeki ekibe verilen eğitimin hızlandırılmış program olarak Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki çalışanlar içinde gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Eğitimlerin ardından çalıştaylar planlanmış olup zeytin ve endüstriyel miras, arkeoloji, Ege ve Akdeniz havzasındaki liman kentler gibi ana başlıklar temelinde düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Ayvalık UNESCO Dünya Mirası Sürecinin “Bilgilendirme-Farkındalık-Eğitim” ilkleri üzerinden ilerlemesi bakımından kurumlar arası fikir birliğine varılmıştır.

Ayrıca Ayvalık üzerine yeterince araştırılmamış konuların “NE10 Şehir Araştırmaları” ve “Teknoloji Geliştirme Merkezi”nin aracılığıyla fizibilite çalışmaları gerçekleştirilerek, kaynakçaya katkı sağlayacağı belirtilmiştir.

Koruma Amaçlı İmar Planlarının sunumu ile bizlere verdikleri bilgilerden dolayı Koray Karabulut ve ekibine, Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Adaylığı Sürecini bizlerden dinleyerek, verdikleri katkı ve desteklerden ötürü Sayın Mürsel Sabancı’ya çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: