BESTECİ-MÜZİSYEN SERDAR ATEŞER İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Şubat 24, 2023

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Yirmi Beşinci Konuğu; Müzisyen ve Besteci Serdar Ateşer

1961 İstanbul doğumlu Serdar Ateşer, 1982-88 yıllarında Mozaik’in kurucu üyesi, bas ve elektro gitaristiydi. 1986’da kendisi çoğalttığı ilk solo kaset-albümü ‘Shipahoy!’u, 1989’da yine kaset formatında ‘Mütareke Yılları’nı bu kez Piccatura’dan yayınladı. ‘Bir Serdar Ateşer Orkestrası’ adlı grubuyla canlı performans ve kayıtlar yaptı. Güncel sanat alanında da yine birçok sanatçıyla çalıştı. Kalan Müzik’ten yayınlanan ‘Avdet Seyri ‘ albümünün çıkışını müteakip 1998 yılında Ayvalık’a yerleşti. Albüm prodüksiyonu, belgesel ve film müzikleri yapmaya devam etti. Ayvalık’ta yaşayan, İstanbul ve Midilli’den vb. kente gelen müzisyenlerle çaldı, kayıtlar yaptı. ‘İş İşten Geçer Geçmez Ordayım’ albümünü de 2018’de Ayvalık’taki stüdyosunda ve grubundaki müzisyenlerden Mesut Uçar’la tamamladı.

Ateşer ile eski bir endüstri yapısı olan atölyesinde görüştük. Stüdyosunun 2020 yılında bir yangın geçirdiğini, özellikle kayıt odasının tamamen yandığını, çok sayıda alet ve enstrümanını yitirdiğini belirtti. Atölyede yangını hasarsız ya da az hasarlı atlatmış plak, dergi, kitap ve bazı ekipmanlarını yeniden düzenlemeye devam ederken yakın dostları ile zaman zaman müzik dinlemeye/yapmaya, Ayvalık’ı konuşmaya, konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

Kente ilk geldiğinde ana giriş yolunun kapalı olması sebebiyle (ki o bunu hayatında önemli bir şans olarak yorumluyor) Hamdibey Mahallesi’nin kurulu olduğu tepeden şehre giriyor ve gördüğü manzara onu büyülüyor. Ayvalık’ta gördüğü; insani, kültürel ve doğal ortamın etkisiyle o anda Ayvalık’a yerleşme isteği hissediyor. Ateşer, Ayvalık ve çevresinde 1998 yılından günümüze analog ve dijital makineler ile çektiği pek çok dia pozitif, negatif ve dijital fotoğrafla kendi arşivini oluşturmuş.

Ayvalık’ın son 25 yıllık serüveninin içinde yaşayarak, fotoğraflar çekerek biriktiren ve bu görseller ile hikâyeleri de bizimle keyifle paylaşan Serdar Ateşer ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ettik.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: