GİRİT MÜBADİLİ HASAN ONAY İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Şubat 1, 2023

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Yirmi Dördüncü Konuğu; Girit Mübadili Ali Onay’ın Oğlu Hasan Onay

Hasan Onay, Ayvalık doğumlu. Babası Ali Onay ‘ın Cunda’da işlettiği yağhanede uzun süre çalıştıktan sonra bir başka baba mesleği olan maden ocaklarında uzun süre görev aldı. 2000 yılında annesini kaybetti ve 2011 yılında babasının kendine bakmakta zorlandığı dönemde işinden ayrılarak baba evine yerleşti. İki evliliğinden üç çocuk sahibi. Gelen konukları ağırlayarak, sohbet ederek hala baba yadigari evinde, Cunda’da yaşıyor.

Görüşmemizi gerçekleştirdiğimiz yapı, Neo-Klasik mimariye sahip, iç sofalı plan tipinde, Batı Etkili Kagir Ev örneklerinden birisi. Ama hikâye Girit Adasına bağlı Resmo kentinde başlıyor:

Ali Onay, 1918 yılında Girit Adasının Resmo kentinde doğmuş. Onay Ailesi’nin limanda bir dükkanları var dönemin imkanlarına göre iyi eğitimli ve modern yaşam tarzını benimsemiş bir aile. Adada yaşadıkları dönemde evlerinde küçük bir kitaplıkları dahi var. Ali, 6 yaşında iken 24 Mayıs 1924 senesinde Girit’ten Türkiye’ye ikinci dalga transferin yapıldığı “Türkiye” isimli gemiyle 3 gün 3 gece süren uzun bir yolculuğun ardından Cunda’ya geliyorlar. Limana geldiklerinde onları, ellerinde davullarla daha önce gelen Mübadiller karşılıyorlar. Adada daha çok Girit mübadilleri bulunsa da Midilli adasından gelenlerde yer almaktadır. Taşınmaları esnasında kitaplar, mobilyalar, kıyafetler, ev eşyaları alabilmişler. Ali Onay’ın babası Hasan Bey, Girit’teyken tüm malvarlığını satarak altına çeviriyor. Bu altınları masanın ayakları içerisine ve eşinin kıyafetlerindeki ceplere doldurarak yanlarında getirebiliyorlar.

Mübadelenin, 100.yılında anıldığı bir dönemde, Girit-Ayvalık-Cunda ekseninde gelişen önemli hikâyeleri dinlediğimiz Hasan Onay ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik. Emekleri, çalışmaları ve paylaşımları için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: