YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA HÜMEYRA GÜCÜK VE MİMAR ÇELİK ALATUR İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Ağustos 12, 2022

Etkinlik Hakkında

1930’da Ayvalık’ta doğan Alatur’un, babası Kenan Bey diş hekimi, annesi Meliha Hanım ise Sakarya İlkokul‘nun müdiresdir. 1939’daki Dikili depremi üzerine ortaokul son sınıfını İzmir’de TARİŞ Genel Müdürü olarak görevli dayısı Muhip Özyiğit’in evinde kalarak tamamlar ve sonrasında Atatürk Lisesi Fen Bölümünden iyi bir notla mezun olur. Sınavsız geçiş hakkıyla başladığı İTÜ’de, Mimarlık eğitimini 1946-54 yılları arasında Paul Bonatz‘dan dersler alarak, 1954 yılında mezun olur. “Ayvalık’ta Şehircilik Araştırmaları” adıyla 1964 te yayınlanan çalışmanın yürütücüsü olan Prof.Dr.Kemal Ahmet Arû, Alatur’un üniversite hocalarından biridir. 1980 yılında Türkiye İş Bankası’ndan emekli oluncaya kadar, bankaya ait birçok şubenin inşasında yer aldı.

 

Dr.Fazıl Doğan, 1933 yılında Yunanistan Yağ İşletmeleri’ne ait fabrikaya ortak olur. 1939 yılında İşbankası ‘ndan çektiği krediyle, bu fabrikanın tamamını satın alır ve “Dr.Fazıl Doğan Pirina Fabrikası” adıyla, buraya getirilen zeytin posasından, pirina ve sabun üretimi yapar. İlter Doğan ‘ın İngiltere’de eğitim gördüğü sırada babası Dr.Fazıl Doğan, 16 Kasım 1951 yılında vefat eder ve İlter, eğitimini yarım bırakarak ülkeye dönüş yapar. Gültekin ve İlter Doğan kardeşler, uzun bir süre fabrikanın işletmesini sürdürürler. 1976 yılında ise Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı adına Aydın Bolak ve Akhisarlı bir tüccar olan Cumhur Sevinç Özer fabrikayı satın alarak, “Kırlangıç” markasını buraya taşırlar. Bu sebeple, 1976 yılı öncesine kadar zeytinyağı üretimi yapılmayan fabrika için; “Kırlangıç veya Zeytinyağı Fabrikası” ifadelerini kullanmak yanlıştır.

Ayvalık’ın ilk pirina fabrikası olan yapının hikayesini dinlemek için buluştuğumuz Y.Mühendis-Mimar Ahmet Çelik Alatur ve Dr.Fazıl Doğan’ın torunu olan Hümeyra Gücük ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: