YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA KOLEKSİYONER A.ÖZKAN ARIKANTÜRK İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Nisan 4, 2022 - Mayıs 22, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Onyedinci Konuğu; Arkeolojik Eser Koleksiyoneri ve Dişhekimi A. ÖZKAN ARIKANTÜRK

  1. Özkan Arıkantürk, arkeoloji merakının, 40 sene önce Burhaniye’de muayenehane açtığı dönemde başladığını ifade ederek sohbetimize giriş yaptı. Yaşadığı yerin antik dünyadaki “Adramytteion” kentinin üzerine kurulması bu merakı perçinlemişti. Arkeoloji dünyasına olan ilgisinin giderek artmasıyla birlikte, 25 yıl önce, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki İzmir Arkeoloji Müzesine bağlı bir koleksiyoner oldu.

Arıkantürk, koleksiyoner olarak geçirdiği 25 yılda sikkeler haricinde 600’den fazla antik obje de satın almış. Sikke koleksiyonu, Troas ve Mysia Antik Bölgeleri ile Ayvalık’ın da içinde bulunduğu Aiolis’te konumlanan 70 farklı antik şehre ait 3700 adet sikkeden oluşmakta. Arıkantürk, Çıplak Ada’daki antik kente (Chalkis) ait olan 1 adet sikkenin koleksiyonunun en önemli parçalarından biri olduğunu vurguluyor. Nasos ve Pordoselene antik kentlerinin ise bugünkü Cunda sokaklarının altında olduğunu belirterek Ayvalık’ın Antik Dönem’de önemli bir yerleşim olduğunu ifade ediyor.

Arıkantürk koleksiyonu, nümizmatik alanında en yetkin kişilerden Prof. Dr. Oğuz Tekin ve Doç. Dr. Aliye Erol’un çalışmalarıyla bir “Sylloge Nummorum Graecorum” (Grek Sikkeleri Kataloğu) çalışmasına dönüştürülmüş. Dünyada 100, Türkiye’de ise sadece 11 adet Sylloge yayınlanmış. Arıkantürk koleksiyonundan gerçekleştirilen Sylloge ise 3 farklı antik bölge için 3 cilt olarak basılmış tek çalışma.

Arıkantürk’ün koleksiyonundaki sikkelerden yararlanarak yazdığı “Sikkeler Işığında Antik Kentler” kitabı da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yayını olarak basıldı ve 11 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenecek olan “Heritage 2022 İstanbul” Fuarında dağıtılacak.

Ayvalık’ın antik dünyadaki yerinin belirlenmesi için sağladığı katkılardan dolayı görüştüğümüz A. Özkan Arıkantürk ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: