YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA MİMAR AYŞEGÜL ÖZER İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Eylül 3, 2021

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Sekizinci Konuğu; Yüksek Mimar, Restoratör ve Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Ayşegül Özer

Mimarlık eğitimini ve restorasyon alanındaki yüksek lisans çalışmasını İTÜ ’de tamamlamıştır. Doktora çalışmasına Selanik Aristotelion Üniversitesi’nde Türkiye ve Yunanistan ‘da Mübadil Mimarı Mirasının Korunması: Ayvalık ve Resmo örneği üzerine devam etmektedir. İTÜ’de restorasyon alanında ders vermektedir ve DOCOMOMO üyesidir.

Ayvalık ‘ın UNESCO Dünya Mirası Adaylığı Sürecinde yalnızca zeytine dayalı endüstriyel miras üzerinden bir kurgu yapılmasının kentin kapasitesine göre zayıf kalacağı, örneğin buğday, ot, balık gibi tarımsal ve denizel ürünlerin de ön planda tutulduğu karma bir miras süreci çalışma zeminini sağlamlaştıracağını düşünmektedir. Ayvalık ‘taki mimari yapılar üzerinden Osmanlı Döneminde zengin olan Rum asıllı tüccar aileleri araştırdığını, başka bir çalışmasında ise ArcGIS sistemi ile 5000 civarında yapıyı envanter altına aldıklarını, bu verileri kurumlar ile paylaşmaya açık olduğunu ifade etmiştir.

Ayvalık’ın su ile olan ekolojik ilişkisinin önemli bir konu olduğunu vurgulayan Özer, yapıların envanter altına alındığı çalışmasında görüldüğü üzere, tüm Ayvalık Evlerinde sarnıçların bulunduğunu ve diğer evlerden farklı kılan özelliğin bu sarnıçlar olduğunu ifade etmiştir.

“1944 depremi ve 1950lerdeki yol genişletme çalışmaları o dönemin imar ve korumacılık anlayışıyla kabul edilebilir ancak bu dönemden sonra kent ciddi bir kayba uğramış olup özellikle de son 10 yıldır Ayvalık büyük bir tehlike altındadır ” diyen Özer, Ayvalık’ın güncel durumuyla ilgili eleştirilerini de aktarmıştır.

Ayvalık’ta gerçekleştirdiği restorasyon projeleri, Mübadil Mirasının Korunması alanında yaptığı doktora çalışması ve kaynakça paylaşımı sebebiyle görüştüğümüz Ayşegül ÖZER ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir çevrimiçi görüşme gerçekleştirdik. Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: