YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA MİMAR VE YEREL TARİH ARAŞTIRMACISI H. KAAN KÖKSAL İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Mayıs 17, 2022

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin On Dokuzuncu Konuğu; Mimar ve Yerel Tarih Araştırmacısı Hayri Kaan Köksal

1964, İstanbul doğumlu olan Köksal, ortaöğrenim ve üniversitenin ilk yılını Ankara’da tamamladıktan sonra mimarlığı İTÜ’de okumuştur. 1998 yılında Mimarlar Odası Genel Sekreterlik görevinde bulunmuş ve kendisinin Ayvalık’ta yapılan Mimarlar Odası danışma toplantısında burasıyla yolu kesişmiştir. 2013 yazında Ayvalık’a yerleşmeye karar vermiş ve tüm zamanını burayı tanımaya, okumaya, anlamaya, konuşmaya ve yazmaya adamıştır.

Bloğunda yazdığı “Devlet Arşivleri Başkanlığı’nda bulunan en eski tarihli Ayvalık içerikli belge (14 Eylül 1643)” başlıklı araştırmasıyla ilgili başladığımız görüşmede, Hellen araştırmacısı Patrinellis tarafından yazılan ve 1653 yılında Ayvalık’ta yaşadığı anlaşılan 172 Ayvalık’lının adları bulunan bir belgeyi incelediği “509 SAYILI KUDÜS KODEKSİ” (κώδικα ‘Ιεροσολύμων, 509) KAYITLARINDAKİ 33 AYVALIKLI AİLE” adlı yazısı üzerine konuştuk. Belgede adları bulunan Ayvalıklıların neredeyse yarısının Manisa, Kula, Alaşehir, Akhisar ve Sakız Adası’ndan olduğu anlaşılıyor.

Ayvalık ile ilgili en önemli çalışmalarından bir diğeri ise, yine Köksal’ın bloğunda yayınladığı “Şark Yıllıklarında XIX.Yüzyıl’ın Ayvalık ve Çevresi” başlıklı yazısıdır. Bu çalışmada, “Le Indicator” ticaret yıllıklarında 1882-1902 arasında Ayvalık’ta görev alan tüm belediye başkanları, liman müdürlerinin isimlerini bulmuş olup, 490 tüccarın Ayvalık’taki etkinliklerini incelemiş. Aynı zamanda bu araştırmada “19.yüzyılda, Ayvalık’ta faaliyet gösteren sigorta firmalarının belirlendiğini” ifade etti. “Osmanlı Arşivlerinde Ayvalık” projesinin yerel yönetim, STKlar ve araştırmacılarla çalışılmasının önemi vurgulandı.

Yayınlar için: https://kaankoksal.blogspot.com/2019/

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: