YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA MÜZECİ BARIŞ GÜN ŞAHİN İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Ocak 27, 2022 - Temmuz 23, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Onüçüncü Konuğu; Kültür Varlıklarını Koruma programında doktora yapan müzeci ve tasarımcı Barış Gün ŞAHİN

İstanbul doğumlu olan Şahin, İstanbul Üniversitesi Müzecilik Bölümünden mezun. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi ’nde “Tasarım Müzeleri Yönetim Modelleri, Türkiye’de Bir Tasarım Müzesi İçin Yol Planı ve Öneriler” isimli makalesi ile yüksek lisansını tamamlamasının ardından, şu anda doktora çalışmasına odaklanmış durumda.

2021 yılının sonunda Ayvalık’a taşınan Şahin, Mardin’de bulunduğu dönemde Ayvalık’a taşınmayı, yaşamayı hiç düşünmemiş. Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümünde tasarım ve mimarlık müzeleri, tasarım ve eleştirel düşünce alanlarında ders vermiş ve mimari proje jürilerinde görev almış. Yol ayrımına geldiğinde ise Mardin’de devam etmek yerine ailesinin yanına taşınarak Ayvalık’ta yaşamaya karar vermiş. Tarihi miras kodları açısından “Mardin ve Ayvalık çok benzeyen iki kent” açıklaması önemli.

Anadolu’da kullanılan motiflerden ürettiği tasarımlarında, tanımını geçmişten alan, modern dünyaya taşınmış semboller kullanmakta. Mardin gibi kadim bir şehirde, semboller ve desenler üzerinden geliştirdiği birikimle, Ayvalık neo-klasizmi üzerine gerçekleştireceği yorumları merak ediyoruz.

Ayvalık Endüstriyel Peyzajı kapsamında hazırlayacağımız başvuru dosyası çalışma sürecinde “Agave Landscape and Ancient Industrial Facilities of Tequila” dünya mirası alanını ve yönetim planını incelememizi öneriyor. Dr.Senem Doyduk ve Prof.Dr.Murat Çetin tarafından kaleme alınan, Ayvalık ve su ilişkileri üzerine hazırlanan makalede kentin 19.yy da ki su temin sistemi üzerine yazılmış olmasının önemli bir kaynak olabileceğini belirtiyor.

Mardin ile Ayvalık arasında tarihsel süreç açısından benzerlikler görmesi, Anadolu’nun doğusu ile batısı arasında sentez oluşturan üretimler yapıyor olması sebebiyle görüştüğümüz Barış Gün ŞAHİN ile Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: