YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA PLASTİK SANATLAR KOORDİNATÖRÜ SELÇUK KALTALIOĞLU VE TİYATROCU HAKAN URUL İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Mart 25, 2022 - Mayıs 22, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi olarak Plastik Sanatlar Koordinatörü Selçuk Kaltalıoğlu ve Öğretmen ve Tiyatro Sanatçısı Hakan Urul ile Ressam Arif Buz’un atölyesinde bir araya geldik.

Birim Koordinatörü Yaşagül Ekinci’nin ifadesiyle, “Dünya Mirası olmaya aday bir kentin sanat kimliğinin güçlü olması, adaylık sürecinde irdelenmesi gereken bir konudur.” Bu sebeple Kaltalıoğlu ve Urul ile görüşmemizde “Ayvalık’ın geçmişten günümüze sanat kimliğinin oluşması, bu kimliğin oluşumundaki sebepler, yerelden bu sürece verilen destekler ve tepkiler” konularına değinildi.

Selçuk Kaltalıoğlu, Ayvalık gibi çok sayıda sanatçının yaşadığı bir kentte özel ve kamusal girişimin “Sanat Galerilerine” daha fazla yatırım yapması, bu sayede hikâyeleri olan yapıların bu hikayeleri devam ettirdikleri, korunan ve kullanılan mekanlara dönüşmesine vurgu yapmıştır.

Hakan Urul, UNESCO Dünya Mirası kavramı üzerinden Ayvalık için elde edilebilecek pozitif yaklaşımlar konusunda bizlerden bilgi alarak, Ayvalık özelinde katkıda bulunmuştur. Sanat platformlarının birlikteliği ve beraber üretimler gerçekleştirmesinin kent için önemli bir kazanım olduğunu belirtmiştir.

Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci ile ilgili de sohbet ederek bu süreç içerisinde kendilerinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Karşılıklı, bilgi dolu, keyifli sohbet için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: