YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA ŞAİR GÜLTEKİN EMRE İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Temmuz 1, 2022

Etkinlik Hakkında

1951, Konya doğumlu olan Gültekin Emre, ilkokul eğitimini Ankara’da, lise öğrenimini ise Konya’da tamamladıktan sonra 1974 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuş. Çevirmenlik, Sol Yayınları’nda düzeltmenlik, Millî Kütüphanede memurluk ve şube müdür yardımcılığı yaptıktan sonra 1980 yılında Berlin’de yaşamaya başlamış. Ayvalık ile yolu 1992 yılında kesişen Emre’nin, kentin, kültür ve sanat kimliğine büyük katkıları olmuştur. Ayvalık Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan “Şiir ve Öykülerde Ayvalık” kitabının editörlüğünü gerçekleştirmiştir.

Sohbetimize, At Arabacıları Meydanı’nın ruhunu ve dinamiklerini anlatarak başlayan Emre, genel olarak Ayvalık’taki yapıların ve özellikle bu meydanın yeterince korunamadığını ve restorasyon yaklaşımının kentin kimliğine daha uygun yapılması gerektiğini belirtti. Sadece somut varlıklar değil, somut olmayan miraslarımızın tüketilmesiyle ilgili de kaygısını belirten Emre, 2004 yılından itibaren yaklaşık 15 sene boyunca 1-9 Eylül haftasında düzenlenen Ayvalık Kültür Sanat Günleri ’nin de gelenekselliğini yitirdiğini dile getirdi.

Ayvalık Kültür Sanat Günleri Kapsamında, 2008 yılında ilki yapılan “Şiir Ayvalık’ta” etkinliğinin artık yapılmamasının büyük bir kayıp olduğunu belirterek, Ayvalık’ın bu gibi etkinliklere ihtiyacı olduğunu, kentte yaşayan çoğu sanatçının dışarıdan destek aldığını ve sergilerini Ayvalık dışında açmaya başladıklarına dikkat çekti. Yerel yönetimlerin, kentlerin kültür-sanat kimliğinin oluşumunda önemli rol oynadıklarını ve bu alana yapılacak desteğin sürekliliği olması gerektiğini vurguladı.

Ayvalık’ta yapılan etkinliklere ve kentin sanat hayatına yaptığı katkılardan dolayı görüştüğümüz Gültekin Emre ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci ile kültür ve sanatın yeri üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: