YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA SANATÇI VE TASARIMCI BİLAL YILMAZ İLE ÇEVRİMİÇİ TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Mart 30, 2022 - Mayıs 22, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Onbeşinci Konuğu; Disiplinlerarası Sanatçı ve Tasarımcı Bilal YILMAZ

1986 yılı Soma doğumlu olan Yılmaz, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği ve Binghamton Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, yüksek lisansını ise İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde tamamlamış. İstanbul’da yaşıyor.

Temelde ışık, ses, hareket ve etkileşimi kullanarak heykelsi nesneler, yerleştirmeler ve izleyicinin algısını değiştiren kolektif deneyimler yaratan Yılmaz, disiplinlerarası sanat ve tasarım çalışmalarının yanı sıra, sanatsal yaklaşımlar ile sosyal etki yaratan toplumsal ve kolektif projeler geliştirmektedir. Zanaatkarlığa ve üretime olan ilgisini, İstanbul’un gizli kalmış ustalarının atölyelerine görünürlük kazandıran ve sanayi sonrası toplumda zanaatların sosyal, kültürel ve ekonomik potansiyelini ortaya çıkararak zanaatkarlar ve yaratıcı aktörler arasındaki işbirliğini harekete geçirmeyi amaçlayan çalışmalar gerçekleştirmiş.

Bu bağlamda, 2020 yılında görsel sanatlar, küratörlük, edebiyat, müzik, mimari ve tasarım alanlarında çalışan sanatçılar ve araştırmacılar için kurulan Gate 27 Artist Resideny programının daveti üzerine, partneri küratör Lydia Chatziiakovou ile birlikte Ayvalık a gelerek “Craftmanship in Ayvalık/Ayvalık’ta Zanaatkarlık” projesini gerçekleştirmişler.

Ayvalık’ta yaptıkları saha araştırması sonucu 36 zanaat atölyesi tespit ederek şehrin ilk zanaat haritasını oluşturmuşlar. Atölyelerdeki ziyaretleri ve görüşmeleri ardından zanaate dair topladıkları objelerden, seslerden ve gölgelerden oluşan bir yerleştirme ile araştırmanın çıktılarını, hislerini ve hikayelerini paylaşmışlar.

Proje linki: bilalyilmaz.info/craftsmanship-in-ayvalik

Bir endüstri kenti olan Ayvalık’ta yaşanan hızlı modernizme rağmen yaşamını sürdüren zanaat alanını tespit eden ve güncel sanat ile bizlere sunan Bilal YILMAZ ile Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Emeği, çalışmaları ve paylaşımı için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: