YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİSİ, KÜRŞAT AİLESİ İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Ocak 20, 2022 - Haziran 23, 2024

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Onüçüncü Konuğu; Kürşat Ayvalık Zeytinyağı Aile İşletmesi

Fatma ve Mustafa Kürşat çifti Girit mübadili ailelerin bireyleri. Fransa’daki eğitimlerinin ardından yaşamlarına Avrupa’da devam etmek yerine 1976’da, bugün anavatan olarak gördükleri Ayvalık’a gelerek zeytine dayalı işlerde çalışmaya başlamışlar. Uzun bir deneyimin ardından 1996 yılında kendi yetiştirdikleri zeytinleri sıkarak “Kürşat” markasını kurmuşlar ve 1998’de ilk satış noktalarını açmışlar.

Ailenin bu alandaki girişimleri büyüdükçe, çocukları Zeynep ve Ali’de bu sürece dahil olmuşlar ve bir aile şirketine dönüşmüşler. Çocukların üretimden sorumlu oldukları bu süreçte Fatma Betül Kürşat tadım yapmaya devam ediyor. Mustafa Kürşat ise tüm zamanını Ayvalık zeytin ve zeytinyağının daha fazla tanıtılması, korunması, sunulmasına ayırmış durumda. Aslına bakılırsa tüm aile bu sosyal sorumluluk çalışmasının bir parçası olarak, herkes ilgi alanlarına göre çalışıyor.

Aileye göre 2008’de alınan Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti büyük bir imkan ve daha iyi kullanılabilmelidir. Zeytinlik alanlarını korumak, imara açmamak aslında markalaşmış Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağını korumak olduğundan “tarımsal ve kentsel politikalar” çok önemli. Önemli bir diğer konu ise geleneksel yöntemlerle, doğal süreçler ile elde edilen zeytin ve zeytinyağının sunumunda Ayvalık’ın kültürel mirasının eksik kalması. Bu sebeple açtıkları Zeytin Evi girişimini bir adım daha ileriye taşıyarak bir müze projesini bitirmek ve sunmak üzere yoğun bir hazırlık içindeler.

Mübadil ailelerden gelen, Ayvalık’ta doğal üretime önem veren, yerel zeytin ve zeytinyağı üreticisi olmaları ve bu süreçleri sunmadaki gayretleri sebebiyle görüştüğümüz Kürşat Ailesi ile Ayvalık ’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendilerinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik.

Emekleri, çalışmaları ve paylaşımları için kendilerine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: