YERELDE GÖRÜŞMELER KAPSAMINDA ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ YAPAN FEHMİ BEY ZEYTİNCİLİĞİN İŞLETMECİSİ FEHMİ ENGİNLER İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK

  • Mayıs 4, 2023

Etkinlik Hakkında

Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Yerelde Görüşmeler Serimizin Yirmi Sekizinci Konuğu; Fehmi Enginler – Ayvalık Fehmi Bey Zeytincilik

Fehmi Bey Zeytincilik zeytin tarımı, sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan bir aile işletmesidir. Aile, üç kuşaktan beri Ayvalık’ta kendi zeytinliklerinden elde ettiği ürünleri işleyerek sofralık zeytin ve zeytinyağı üretmektedir. Firma, ismini aile büyüğü dedelerinden almış. Büyük babalarından öğrendikleriyle, doğduğu günden bugüne kadar zeytinin içinde yaşayan Fehmi Bey özenle hazırlamış olduğu ürünleri kendi dükkânında ve internet yoluyla satışa sunmakta.

Ayvalık Fehmi Bey zeytin ve zeytinyağları, organik ve doğal özellikler korunarak elde ediliyor. Zeytin, aile için asırlık geçim kaynağı ve zeytin ağacı onlar için kutsal. Fehmi Bey Zeytincilik ürettiği dünyaca ünlü Ayvalık zeytinyağını her yıl yüzlerce aileye ulaştırmakta. Üç kuşak bir arada olan aile işletmesi müşterilerine daha hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşmak için yepyeni bir kurumsal kimlik oluşturarak her aşamasında özen gösterilen ürünlerini web sitesi aracılığı ile sunuyor.

1923 senesinde Mübadele ile Ayvalık’a göç eden aile büyükleri bilgi ve birikimlerini buraya getirmiş ve kısa zamanda Ayvalık’ın önemli ve kaliteli zeytinyağı üreticilerinden olmuşlar. Bugünkü nesilde, dedelerinin izinden giderek, zeytincilik mesleğine devam ediyor. 1923 senesinden itibaren, ürettikleri yağ ve zeytinleri kendi markaları altında piyasaya sunuyorlar. Aile firmasının misyonu, ürünlerini kullanıcılara mümkün olduğu kadar doğrudan ulaştırmak.

Mübadele ile Ayvalık’a göç eden ve üç kuşaktan beri kendi zeytinliklerinden elde ettiği ürünleri işleyerek sofralık zeytin ve zeytinyağı üreten Fehmi Enginler ile Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Süreci üzerine sohbet ederek bu süreç içerisinde kendisinden hangi konularda destek alabileceğimize dair keyifli bir görüşme gerçekleştirdik. Emekleri, çalışmaları ve paylaşımları için kendisine çok teşekkür ederiz.

Yaklaşan Etkinliklerimiz

Yakın zamanda olacak etkinliklerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

error: